Як зрозуміти, що у дитини герпес: основні відмінності від застуди

Як зрозуміти, що у дитини герпес: основні відмінності від застуди

Дитячий вік характеризується не тільки високою сприйнятливістю до вірусів ГРВІ. У цей період відбувається перше знайомство з іншими вірусами, зокрема герпесу. З усіх представників великого сімейства герпесвірусів найбільш частим винуватцем дитячих бід є вірус простого герпесу 1 типу. Перша зустріч з ним більше нагадує застуду, на яку по кілька разів на рік хворіють діти. При цьому герпес не має нічого спільного з ГРВІ, починаючи від самого вірусу і закінчуючи лікуванням зумовлених ним станів.

Як відбувається перша зустріч з вірусом простого герпесу 1 типу?

З цим вірусом дитина може зіткнутися всюди – як в період внутрішньоутробного розвитку і при народженні від своєї матері, так і в ранньому дитячому віці. Це пов’язано з тим, що, по-перше, герпес, як і ГРВІ, дуже заразний: він може передаватися через слину, при контакті шкіра до шкіри або при дотику до предмету, з яким раніше контактувала заражена людина і залишила на ньому вірус. По-друге, не варто забувати про те, що ранній дитячий вік – це період найбільшої вразливості, тому що імунна система спільно з малюком пізнає навколишній світ і стикається з безліччю збудників захворювань, і тільки вчиться справляти з ним. Якщо у інших дітей або дорослих є висипання, але вони не надають їм значення, то недотримання ними елементарних гігієнічних норм (користування загальним посудом, предметами побуту, рушниками) призводить до того, що маленька дитина отримує вірус герпесу.

Читайте також: Як захистити себе та оточуючих від герпесу?

За даними статистики, більшість випадків зараження вірусом простого герпесу 1 типу відбувається до 5-річного віку. Його перша поява найчастіше за багатьма симптомами схожа з проявами ГРВІ. У дитини підвищується температура тіла, з’являється біль в горлі, збільшуються і стають болючими лімфатичні вузли. Малюк стає дратівливим, у нього посилюється слинотеча. Такий початок герпесвірусного захворювання батьки найчастіше приймають за застуду і в цьому випадку виникає ризик погіршення ситуації, особливо при першій появі герпесу у дитини, якщо мама приймає рішення не звертатися за медичною допомогою, а намагається самостійно лікувати малюка, який «застудився».

Як відрізнити  герпес від застуди?

Незважаючи на схожий початок ГРВІ та герпесвірусного захворювання, відмінності все ж є. Основна полягає в тому, що у зараженої герпесом дитини з’являється висип, який частіше виникає через 3-4 дні з моменту появи перших симптомів нездужання. Перших проявів герпетичних висипань у дитини може бути не видно, якщо вони розташовуються в роті: ясна стають опухлими і почервонілими, на стінках порожнини рота з’являються болючі пухирці й виразки. У цей період прийом їжі викликає неприємні відчуття, дитина погано їсть і вередує під час їжі, на що можуть звернути увагу батьки. Класичне герпетичне висипання на губах починається з появи почервоніння і набряку, пізніше виникає пухирцевий висип. Він може поширюватися на підборіддя, щоки і ніс. Через кілька днів пухирці починають сочитися, потім на їх місці утворюється кірка. Через 1-2 тижні вони повністю загоюються. Сверблячі та болючі герпетичні висипання створюють дискомфорт для маленької дитини, вона постійно норовить їх розчесати і пошкодити стінку пухирця. Батькам потрібно стежити, щоб дитина не торкалася до них, оскільки наповнені рідиною пухирці містять величезну кількість вірусних частинок. Якщо дитина постійно торкається до ураженої поверхні, вона стає причиною самозараження, а якщо вона перебуває в дитячому колективі – то й передачі вірусу герпесу іншим дітям як при безпосередньому контакті, так і при зараженні іграшок і меблів. Одним із складних станів є герпесвірусне ураження очей у дитини, що в майбутньому загрожує серйозними ускладненнями. Тому в цей період батькам потрібно проявити терпіння і стежити за тим, щоб дитина власноруч не розносила вірус на інші ділянки обличчя.

Як захистити дитину від вірусу герпесу?

Потрібно пам’ятати, що захисні сили організму в дитячому віці зазнають безлічі випробувань. З одного боку, без постійних зустрічей з вірусами неможливе формування повноцінної імунної відповіді, що відбувається в дитячому віці. Але з іншого, в цьому криється вразливість, оскільки часто «зайнятому» боротьбою з одним вірусом імунітету доводиться відшукувати сили для протистояння іншим, які приєдналися. Віруси, що викликають ГРВІ, здатні знижувати опірність організму людини, роблячи його більш сприйнятливим для інших вірусів. Зокрема, вони визнані основними винуватцями зниження імунітету у дитини, тим самим сприяючи пробудженню вірусу гересу, який досі дрімав в нервових вузлах. Тому своєчасне звернення до лікаря дозволить не тільки розібратися, який вірус став причиною захворювання у дитини – ГРВІ або герпесу, але й вчасно почати лікування хвороби. Прийом згідно лікарських рекомендацій прямих противірусних препаратів стане вагомою підмогою в боротьбі з вірусами ГРВІ, так як ці засоби пригнічують розмноження вірусів у клітині. В імунної системи залишається більше резервів для захисту дитини від приєднання герпесвірусної інфекції.

Читайте також: Часті вірусні захворювання у дітей: тренування чи виснаження імунітету?

Необхідно максимально знизити ймовірність передачі вірусу простого герпесу дитині. Для цього потрібно відповідально ставитися до власного здоров’я: якщо у батьків або когось із родичів є герпес, то слід обмежити їх контакт з дитиною в період активних висипань. У сім’ї необхідно дотримуватися правил гігієни: у кожного повинен бути свій посуд, рушники, зубні щітки. Не потрібно заохочувати дітей обмінюватися ними: адже таким чином вони можуть «нагороджувати» вірусом один одного.

Герпес – досить поширене в світі захворювання. Потрапивши до організму, він періодично нагадує про свою присутність появою докучливого висипу. Найменші зміни в імунній системі – і сверблячий пухирець негайно з’являється на губах. Тому знання про те, де можна зустріти вірус герпесу дозволить захистити дитину від неприємного захворювання.

 

Читайте також: Жити довго і щасливо: чи можна повернути «вкрадені» роки