Вітрянкова пневмонія: що потрібно знати про це захворювання?

Вітрянкова пневмонія: що потрібно знати про це захворювання?

Вітряна віспа, або як її частіше називають – вітрянка, вважається дитячою інфекційною хворобою. Вірус, що викликає це захворювання, відноситься до герпесвірусів і має офіційну назву вірус герпесу 3 типу. На вітряну віспу найбільш часто хворіють в молодшому дитинстві, а перенесене захворювання залишає після себе довічний імунітет.

Поширена думка, що вітрянка перебігає легко, головне: потрібно перехворіти на неї в дитинстві, так як у дорослих захворювання загрожує важкими ускладненнями. Це дійсно так, в дорослому віці люди, яким вдалося якимось чином уникнути зустрічі з вірусом вітряної віспи, хворіють набагато важче: до 80% хворих переносять вітряну віспу в середньотяжкій формі, а 8% – у важкій. Крім того, частота ускладнень також набагато вища у порівнянні з дітьми.

Взяти до прикладу вітрянкову пневмонію – одне з ускладнень вітряної віспи, яке може виникати і у хворих дітей, і у дорослих, які в дитинстві не хворіли на вітрянку і зіткнулися з вірусом тільки зараз. Згідно зі статистичними даними, частота розвитку вітрянкової пневмонії у дорослих в 25 разів перевищує цей показник у дітей, в співвідношенні 7 дорослих на 1 дитину. Вважається, що частота виникнення вітрянкової пневмонії у дорослих досягає 20%, тобто у кожного п’ятого дорослого захворювання на вітряну віспу ризикує ускладнитися запаленням легенів.

Чому виникає така ситуація і з чим пов’язаний важкий перебіг вітряної віспи у дорослих?

Остаточної відповіді на це питання немає. Існує точка зору, що дитяча імунна система, яка проходить процес становлення, не так бурхливо, як у дорослих, реагує на потрапивший вірус вітряної віспи. Це хоч і обумовлює переважно легкий перебіг захворювання, однак не гарантує повного позбавлення від вірусу, який залишається у нервових вузлах на все життя.

Хто найбільше ризикує захворіти на вітрянкову пневмонію?

Перш за все, дорослі з ослабленою імунною системою, наприклад, при наявності хронічних захворювань або прийомі лікарських засобів, що знижують захисні сили організму (наприклад, глюкокортикоїди та інші імунодепресанти). У них частота виникнення вітрянкової пневмонії досягає 25-30%, тобто запалення легенів виникає у кожного 3-4 хворого, і перебігає набагато важче в порівнянні з людьми з нормальною імунною системою, у яких також може виникати цей стан. Вітрянкова пневмонія може формуватися і у хворих на це вірусне захворювання маленьких дітей, хоча цифри в цьому випадку набагато нижче – до 0,8%. Тяжкий перебіг вітрянкової пневмонії відзначається у вагітних жінок, особливо в другому і третьому триместрах, будучи іноді причиною передчасних пологів.

Як вірус вітряної віспи потрапляє в легені?

Відомо, що вірус потрапляє на слизову оболонку дихальних шляхів (частіше носоглотку) повітряно-крапельним шляхом. Проникаючи в клітини вірус розмножується в них і через лімфатичну систему потрапляє в кров і розноситься по всьому організму. Оскільки вірус тропний до клітин шкіри та слизових оболонок, він фіксується на них, що призводить до появи характерних для вітряної віспи висипань на шкірі.

Тим самим шляхом, тобто з током крові, вірус проникає в легені. Крім клітин легеневих альвеол, він пошкоджує внутрішню вистилку судин (ендотелій), що призводить до формування запального процесу в легеневій тканині.

Як проявляється вітрянкова пневмонія?

Симптоми захворювання схожі з іншими пневмоніями. У хворого виникають кашель, задишка, ознаки дихальної недостатності (блідість шкіри і синюшний відтінок слизових оболонок та губ), біль у грудній порожнині, який посилюється під час дихання, може виникати кровохаркання. Зазвичай зазначені прояви виникають одночасно з появою типових для вітряної віспи рясних висипань і підвищенням температури до високих значень. Захворювання перебігає важко, близько половини хворих потребують респіраторної підтримки. Перераховані вище симптоми тривають протягом 7 – 10 днів, а зміни на рентгенограмі зберігаються набагато довше – до 1 – 2-х місяців.

Що потрібно робити, щоб звести до мінімуму ризик розвитку вітрянкової пневмонії?

В ідеалі потрібно уникати зустрічі з вірусом вітряної віспи. Однак це непросто зробити, оскільки вірус вітряної віспи відрізняється вкрай високою летючістю та може поширюватися в приміщеннях на відстань до 20 метрів, а людський організм високосприйнятливий до нього. Зараження відбувається під час тривалого і тісного контакту з хворим на вітряну віспу або оперізувальний лишай.

У реальному житті зустрічі з цим вірусом уникнути вкрай складно, залишається тільки піклуватися про своє здоров’я і по можливості не допускати виникнення ситуацій, в яких знижується імунна відповідь. А побувавши в контакті з хворим і знаючи, що мимоволі опинився в зоні ризику – звернутися за консультацією до лікаря, щоб якомога раніше почати лікувати захворювання, не чекаючи поки воно перейде в вітрянкову пневмонію.

Для лікування лікар може призначити прямий противірусний препарат, що містить активну (діючу) речовину – екстракт протефлазід, що має відповідні показання. Його дія спрямована на пригнічення розмноження вірусу вітряної віспи в середині клітин, знижуючи чисельність його копій, які не зможуть завдати значної шкоди організму людини, в тому числі і легеневої тканини, а також викликати відповідну з боку імунної системи бурхливу реакцію. Чим раніше буде розпочато таке лікування, тим більше шансів на те, що захворювання на вітряну віспу пройде без важких ускладнень.

Таким чином, раннє звернення до лікаря і початок лікування є єдиним методом запобігання розвитку важких ускладнень вітряної віспи, з яких найбільш частим є вітрянкова пневмонія.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог