У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

Існує думка, що генітальний герпес під час вагітності вважається досить безпечним станом і при виникненні симптомів достатньо провести кесарів розтин, щоб уникнути можливості передачі вірусу дитині. Однак, проблема значно серйозніша, ніж ми звикли її вважати.

Підтвердженням цього є факт, що герпес набагато поширеніший, ніж прийнято вважати. Однак не всі знають, що вони інфіковані або можуть заразитися вірусом від партнера, в якого видимі прояви відсутні. До того ж не кожна жінка усвідомлює, що зараження генітальним герпесом під час вагітності може загрожувати майбутній дитині.

Що сьогодні відомо про генітальний герпес?

Це захворювання пов’язане з потраплянням вірусу простого герпесу 2 типу на шкіру і слизові оболонки статевих органів. Але пухирцевий висип цієї локалізації також може бути пов’язаний з вірусом простого герпесу 1 типу, який є основною причиною лихоманки на губах. Вчені підрахували і дійшли висновку, що до 70% людей у світі не підозрюють, що в їхньому організмі оселився вірус герпесу, оскільки ніколи не відчували неприємних симптомів, пов’язаних зі спалахом захворювання. А приблизно 5% можуть виділяти вірус і заражати ним своїх партнерів, не маючи при цьому жодних симптомів. Згідно з узагальненими даними, від 25 до 65% вагітних жінок мають генітальний герпес, пов’язаний з вірусом простого герпесу 1 або 2 типу. Іншими словами, жінка може бути інфікованою і не знати про це.

Добре це чи погано?

Сьогодні доведено, що потрапляння будь-якого збудника захворювання в організм жінки до вагітності дає час для того, щоб виробилися антитіла – фактори, здатні захистити матір і дитину при повторному контакті майбутньої матері з цим же агентом. Відомо, що віруси герпесу після зараження нікуди з організму не зникають, а окуповують нервові вузли, які стають їх базою дислокації, і можуть переховуватися в них від імунної системи протягом тривалого часу. Поява сприятливих для пробудження вірусу умов, наприклад, зміни гормонального фону або фізіологічної імуносупресії під час вагітності, стають пусковим фактором для появи характерного пухирцевого висипу на статевих органах. Вважається, що наявність в жіночому організмі антитіл стає захисним бар’єром для проникнення вірусу герпесу в плід, що розвивається. Крім того, вважають, що ці антитіла можуть захистити дитину від інфікування під час пологів: ризик передачі вірусу герпесу дитині в такій ситуації за підрахунками лікарів становить близько 3-5%.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців

Ситуація змінюється кардинально, якщо перша зустріч жінки і вірусу простого герпесу сталася під час вагітності. В такому випадку організму майбутньої мами потрібно виконати два завдання: впоратися з вірусом і не дати йому можливості заподіяти шкоду малюкові. В умовах фізіологічної імуносупресії це зробити набагато важче. Адже якщо на вироблення захисних антитіл проти вірусу герпесу при первинному інфікуванні у здорової людини потрібно близько 1-2 тижнів, то у майбутньої мами цей процес може затягнутися на невизначений термін. За цей період вірус герпесу практично безперешкодно поширюється по тілу і здатний дістатися до плоду. Особливо небезпечним, на думку фахівців, є зараження вірусом простого герпесу в останньому триместрі вагітності. Якщо майбутня мама заразилася герпесом напередодні пологів (за 6 тижнів) і у неї є висипання на статевих органах, то в цьому випадку ризик передачі вірусу дитині зростає до 50%, тобто кожна 2 дитина отримує вірус під час пологів.

Особливістю організму новонародженої дитини є незрілість захисних сил, залежність тобто малюк повністю залежить від матері. Дитина, щойно з’явившись на світ, надто вразлива для вірусу герпесу, що призводить до формування у неї важких, іноді несумісних з життям вад. Найчастіше вірус герпесу вражає шкіру, очі та центральну нервову систему. І лікування, яке призначається дитині для пригнічення активності вірусу герпесу, не здатне відкоригувати вже сформовані під дією вірусу морфологічні зміни органів. Дитина може померти, навіть якщо вона отримує специфічну противірусну терапію, або у неї можуть розвинутися незворотні пошкодження головного мозку.

Як не дозволити вірусу простого герпесу нашкодити дитині?

Ідеальним варіантом є уникнення ситуацій, в яких імовірність зустріти вірус простого герпесу максимальна. Іншими словами, виключити статеві контакти з інфікованим партнером. Але як бути в ситуації, коли він теж не знає, чи є у нього вірус герпесу 2 типу? Не варто забувати, що висипання на статевих органах може викликати і вірус герпесу 1 типу, який набагато поширеніший, а його вплив на плід не менш підступний. Крім того, з огляду на той факт, що вірус простого герпесу може багато років дрімати в організмі жінки і ніяк себе не проявляти, то як зрозуміти: поява сверблячих пухирців на статевих органах – це свіже зараження чи привіт від давнього співмешканця, до підступної дії якого імунна система вже встигла підготуватися? Для цього і потрібен пренатальний скринінг, що включає визначення антитіл (імунної пам’яті) до збудників захворювань, які становлять найбільшу загрозу для майбутньої дитини, у тому числі й вірусу простого герпесу.

Якщо у вагітної жінки з’явилися неприємні відчуття в геніталіях: свербіж, печіння, пухирцевий висип, то потрібно зразу звертатися до лікаря. По-перше, лише він зможе встановити причину появи неприємних симптомів і оцінити ризики для дитини. А по-друге, призначить лікування, яке буде не тільки справлятися з причиною нездужання – діяти на вірус, але і максимально безпечним для плода. Не варто забувати про те, що багато препаратів протипоказані під час вагітності, а деякі можна застосовувати виключно під медичним контролем.

Читайте також: Як зрозуміти, що у дитини герпес: основні відмінності від застуди

Чи потрібні протигерпетичні засоби в такому разі? Однозначно, так. Їх застосування дозволить знизити кількість вірусних копій, від чого залежить, чи зможе вірус герпесу дістатися до дитини. Вище наголошувалось, що організм вагітної не може швидко виробити антитіла до вірусу герпесу, а значить не в змозі захистити плід. Тому блокуюча дію на вірус в цей період може стати рятівною для життя малюка. Адже навіть 3-5% ризиків, яким піддається дитина під час пологів, якщо у її мами давно є вірус простого герпесу – хоч цифра і невелика, але це теж ризик, і нікому не хочеться потрапити в цю категорію. Сьогодні існують спеціальні лікарські форми противірусних препаратів – вагінальні свічки, які «доставляють» діючу речовину прицільно в зону хвороботворної активності вірусу простого герпесу – статеві шляхи, і заблокувавши їх розмноження, не дати йому можливості нашкодити дитині.

Таким чином, кращий спосіб захистити дитину від герпесу – це запобігти зараженню вірусом під час вагітності. Але реальне життя таке, що не завжди є 100% впевненість в тому, що цієї зустрічі вдалося уникнути. У цій ситуації важливий осмислений підхід майбутньої мами і розуміння того, що вірус становить реальну загрозу для її малюка і що самій жінці до снаги захистити дитину від цього агресора.