TORCH-Інфекція: Оцінюємо ризики для вагітної

TORCH-Інфекція: Оцінюємо ризики для вагітної

Вірусні інфекції під час вагітності є основними причинами захворюваності та смертності у матері та плоду. Інфекції можуть розвиватися як під час вагітності, так і в пологах та післяпологовому періодах (через материнське молоко).

Клінічні прояви цих захворювань у новонароджених залежать від збудника і термінів вагітності, на яких відбулось інфікування. Імовірність зараження зазвичай обернено пропорційна терміну вагітності.

Що таке torch-інфекції і чим вони небезпечні

У цю групу об’єднують інфекційні захворювання, що з високою вірогідністю викликають вроджені вади розвитку в дітей та призводять до інвалідизації. Це токсоплазмоз, інші інфекції, краснуха, цитомегаловірус і герпес. Категорія «інші інфекції» постійно доповнюється і розширюється, наразі у неї включають кілька вірусів.

Традиційно вірусними інфекціями, які викликають занепокоєння під час вагітності, є віруси краснухи, цитомегаловірус, вірус простого герпесу. Однак існують віруси, які теж здатні негативно впливати на перебіг вагітності та порушувати розвиток плода: це парвовірус В19, вірус вітряної віспи, кору, ентеровірус, аденовірус, вірус імунодефіциту людини та вірус Зіка.

Також важливим є вірус гепатиту Е через високу смертність, пов’язану з інфекцією у вагітних. Нещодавно до цієї групи був включений лімфоцитарний вірус хоріоменінгіту, який переноситься гризунами. У всьому світі вроджена ВІЛ-інфекція наразі є основною причиною захворюваності та смертності немовлят і дітей раннього віку.

Після пандемії грипу та несприятливих наслідків саме у вагітних нині багато уваги приділяється саме впливу вірусу грипу на перебіг вагітності. У вагітних частіше розвивається тяжке захворювання, що пов’язують з фізіологічними змінами під час вагітності, такими як зменшення дихальної поверхні легень, підвищення потреби в кисні і збільшення частоти серцевих скорочень.

ТОКСОПЛАЗМОЗ

Інфікування токсоплазмою в період вагітності небезпечне через високий ризик викиднів, мертвонародження і формування численних вад розвитку в дітей: ураження головного мозку і органу зору з розвитком сліпоти, затримка психомоторного розвитку. Збудник зазвичай потрапляє в організм людини з недостатньо термічно обробленими м’ясними стравами, часто його джерелом стають домашні тварини (коти).

ЦИТОМЕГАЛОВІРУС

Інфекція цитомегаловірусу є найпоширенішою вродженою вірусною інфекцією. Перше інфікування або загострення цієї інфекції може відбуватися під час вагітності та призводити  до вродженої цитомегаловірусної інфекції у дитини з формуванням затримки розвитку плода, порушення розвитку слуху, вад головного мозку (мікроцефалія, гідроцефалія), збільшення розмірів печінки та селезінки, затримки психомоторного розвитку і/або пошкодження зорового нерву.

Передача цитомегаловірусу від матері до дитини в період вагітності може відбуватися на будь-яких термінах, однак найтяжчі наслідки частіше спостерігаються при інфікуванні в першому триместрі, тоді як загальний ризик інфікування найбільший у третьому триместрі. Ризик передачі плоду при первинному інфікуванні становить 30 – 40%. На момент народження у більшості (до 90%) дітей інфікування цим вірусом не викликає симптомів, лише 10% одразу визначаються тяжкі порушення розвитку. Однак згодом 30% дітей з тяжкою цитомегаловірусною інфекцією гинуть, серед інфікованих у більше половини зрештою виникають неврологічні наслідки, такі як розумова відсталість і/або втрата слуху. 7% немовлят, в яких симптоми ураження цитомегаловірусом були відсутні, протягом перших 2-х років життя втрачають слух або спостерігаються прогресуюча затримка нервово-психічного розвитку. У 5% зрештою виникають порушення розвитку головного мозку і нервово-м’язові дефекти, а у 2% розвивається хоріоретиніт. Вроджена втрата слуху є найпоширенішим наслідком цитомегаловірусної інфекції.

ВІРУС ПРОСТОГО ГЕРПЕСУ

У 30 – 60% вагітних жінок наявні дані про перенесену герпесвірусну інфекцію. Незважаючи на те, що вірус простого герпесу 1 і 2 типів можуть викликати герпес у немовлят, вірус герпесу 2 типу відповідальний за 70% випадків. Вроджений герпес визначається як інфекція протягом 28 днів від народження. У 90% випадків вірус передається від матері до дитини в пологах. Отримана таким чином герпетична інфекція пов’язана з трьома синдромами: локалізована інфекція (45%) з ураженням шкіри, очей або порожнини рота. Приблизно 30% випадків проявляється як захворювання центральної нервової системи (ЦНС): запалення мозкових оболонок (менінгіт) або тканини мозку (енцефаліт). 25% герпетичних інфекцій новонароджених виявляються як поширене захворювання з ураженням кількох органів.

Приблизно 10% інфекцій є вродженими, що є наслідком першого інфікування під час вагітності, а плід отримує її через плаценту або через висхідну інфекцію з шийки матки. Внутрішньоутробне інфікування призводить до порушення розвитку плода, передчасних пологів та викидня. Ризик розвитку вродженого герпесу і смерті є найвищим у дітей, народжених матерями, які не стикалися з вірусом до вагітності або імунна система не виробила захисні фактори.

КРАСНУХА

Краснуха відноситься до вірусів, ураження яким має найбільш несприятливі наслідки для плода. Синдром вродженої краснухи характеризується внутрішньоутробним порушенням росту, порушенням дозрівання головного мозку, вродженими вадами очей (катаракта), серцевими дефектами (найчастіше вади розвитку серця та серцевих клапанів, недорозвиток легеневої артерії, аорти), неврологічними захворюваннями (від порушень поведінки до запалення мозку та мозкових оболонок), хвороб кісток і збільшення печінки та селезінки. Більшість цих ускладнень розвиваються у дітей, народжених матерями, які інфікуються вірусом краснухи на перших 16 тижнях вагітності. У 90% немовлят визнаються прояви вродженої краснухи, якщо інфікування відбулось протягом перших 12 тижнів вагітності, і в 20% дітей, якщо мати стикнулась з цим вірусом між 12 і 16 тижнями вагітності. Катаракта виникає, коли інфекція настає між 3-м та 8-м тижнями гестації, глухота – між 3-м і 18-м тижнем, вади серця – між 3-м і 10-м тижнями вагітності.

ПАРВОВІРУС B19

Цей вірус викликає інфекційну еритему. Хоча в більшості дорослих, інфікованих парвовірусом, захворювання має безсимптомний перебіг, він негативно впливає на плід з несприятливими наслідками: невиношування вагітності, розвиток анемії та водянки плода, запалення серцевого м’яза, в тяжких випадках відбувається внутрішньоутробна загибель плоду. За даними науковців, 3 – 14% внутрішньоутробної загибелі плоду відбувається внаслідок парвовірусної інфекції.

ВІРУС КОРУ

Інфекція вірусом кору під час вагітності ускладнює її перебіг з високим ризиком спонтанних абортів, передчасних пологів і низькою масою тіла при народженні.

ІНШІ ВІРУСИ

Інші віруси, які вважали причиною вроджених інфекцій, включають віруси гепатиту В і С, аденовірус. Через високу загрозу життю вагітної жінки до цієї групи відносять вірус грипу.