Створено єдину терапію, яка повинна ефективно діяти на всі види герпесу

Створено єдину терапію, яка повинна ефективно діяти на всі види герпесу

Шведські вчені з університету Лунда розробили новий спосіб лікування вірусу людського герпесу – метод широкого спектру дії спрямований на фізичні властивості генома вірусу, а не на вірусні протеїни, як раніше. Нові молекули проникають всередину протеїнової оболонки вірусу і не випускають гени з вірусу назовні, тому запобігають інфікуванню клітин. Метод не призводить до стійкості і ефективний незалежно від мутацій вірусу.

Інфекція вірусу герпесу – пожиттєва, з періодами латентності і спалахів, що ускладнює лікування. Основна проблема полягає в тому, що існуючі противірусні ліки проти герпесу призводять до розвитку резистентності у пацієнтів з ослабленою імунною системою, де вкрай необхідне лікування герпесу (наприклад, у новонароджених, пацієнтів з ВІЛ, рак або після трансплантації органів). Молекулярні і фізичні властивості вірусу визначають перебіг інфекції. Однак, фізичним властивостям досі приділяли мало уваги, повідомляє sciencedaily.

Читайте також: І знову герпес: чому виникають рецидиви?

«У нас з’явився унікальний підхід до вивчення вірусів, який ґрунтується на їх фізичних властивостях. Наше відкриття знаменує прорив в розробці противірусних препаратів, оскільки воно не націлене на специфічні вірусні білки, які можуть швидко мутувати, викликаючи розвиток лікарської стійкості. Ми сподіваємося, що наші дослідження сприятимуть боротьбі з вірусними інфекціями, які досі вважалися невиліковними », – говорить Алекс Евілевіч, професор з університету Лунда.

Вірус складається з тонкої протеїнової оболонки, капсиду, і укладеного в неї генома. Алекс Евілевіч виявив, що вірус герпесу має високий внутрішній тиск, оскільки він щільно упакований генетичним матеріалом. «Тиск становить 20 атмосфер, що в 4 рази вище, ніж в пляшці шампанського. Це і дозволяє вірусам герпесу заражати клітину, викидаючи її гени на високій швидкості після проникнення в клітину. Після цього клітина стає маленьким вірусним заводом, що виробляє нові віруси, які інфікують і знищують інші клітини тканини, приводячи до різних хворобливих станів », – пояснює Алекс Евілевіч.

Читайте ще: Чим небезпечний герпес та як не заразитися

У доклінічних дослідженнях було виявлено маленькі молекули, здатні проникати в вірус і «вимикати» тиск в геномі вірусу, не пошкоджуючи клітину. Ці молекули, як було доведено, мають потужний антивірусний ефект. Вони ефективні проти стійких штамів герпесвірусу. Оскільки всі типи вірусів герпесу мають подібну структуру і фізичні властивості, ця противірусна терапія працює на всіх типах вірусів  герпесу.

Ліки, доступні сьогодні для боротьби з вірусними інфекціями, вузькоспеціалізовані. Якщо вірус мутує, що відбувається регулярно, препарат стає неефективним. Однак, якщо домогтися успіху в розробці лікування, що атакує фізичні властивості вірусу, наприклад, знижує тиск усередині оболонки вірусу герпесу, це повинно допомогти протистояти багатьом видам вірусної інфекції в межах одного вірусного сімейства за допомогою єдиного препарату. Крім того, він буде діяти, навіть якщо вірус почне мутувати, оскільки мутації не впливають на внутрішній тиск вірусу герпесу.

«Результат цього дослідження – перший крок до розробки препарату, і у нас вже є позитивні попередні дані, що показують, що інфекцію герпесу можна зупинити для всіх типів вірусу, навіть стійкі штами», – говорить Алекс Евіл

Марія Філатова