Що потрібно знати про герпетичний панарицій

Що потрібно знати про герпетичний панарицій

Ми звикли вважати, що герпес розташовується на шкірі обличчя і слизової рота, червоній облямівці губ, а при зараженні вірусом простого герпесу 2 типу ділянка ураження охоплює статеві органи. Але існують і інші, менш відомі, а тому менш помітні герпесвірусні ураження. Їх поява пов’язана з потраплянням вірусу простого герпесу з вогнища зараження, розташованого на шкірі і слизових оболонках. При цьому не важливо який вірус простого герпесу – 1 або 2 типу – став причиною ураження.

Йдеться про герпетичне ураження пальців рук, яке називається герпетичним панарицієм, коли на шкіру дистальні фаланг потрапляє вірус герпесу і викликає типове запалення в цьому місці.

Як вірус герпесу потрапляє на шкіру пальців?

Наприклад, при дотику голими руками до зон герпесвірусного запалення на шкірі обличчя, червоної облямівки губ, при контакті з пошкодженими герпетичними пухирями, а також нанесенні пальцями рук на відкриті ранові поверхні мазей та інших засобів. Кожен раз в перерахованих вище ситуаціях людина свідомо наражає себе на небезпеку перенесення вірусних часток на нову для них ділянку тіла.

Хто в групі ризику розвитку герпетичного панарицію?

Традиційно групою ризику розвитку герпетичного панарицію вважаються медичні працівники, професійна діяльність яких пов’язана з контактом з біологічними рідинами людини (слина, виділення зі статевих шляхів) або слизовими оболонками, якщо вони не завжди суворо дотримуються правил протиінфекційного захисту і не використовують рукавички. До даної категорії відносяться лікарі-стоматологи, гінекологи, урологи, дерматовенерологи. Однак це не єдина категорія, яка ризикує заразитися герпесом.

В особливій зоні ризику опиняються діти, які дуже люблять все тягнути в рот і смоктати пальці. Якщо у такої дитини є прояви герпетичного стоматиту, то з відкритих виразкових дефектів вірус простого герпесу 1 типу може перейти на шкіру пальця і ​​викликати її пошкодження.

У дорослих герпетичний панарицій може стати наслідком контакту з інфікованими генітальним герпесом статевими органами.

Захворювання часто зустрічається у борців, які стикаються з тілом іншої людини і таким чином можуть контактувати із ураженим вірусом простого герпесу ділянкою шкіри і заразитися ним.

Основні прояви захворювання

Герпесвірусне ураження м’яких тканин пальців може викликати поколювання або інтенсивний біль, який на початкових етапах розвитку захворювання може бути єдиним симптомом і нагадувати бактеріальну інфекцію. Через 2-3 дні на тильній навколо нігтьового ложа або долонній поверхні дистальної фаланги пальця з’являються герпетичні пухирці, наповнені прозорою рідиною, а шкіра під ними запалюється і набрякає. Через 5-6 днів поодиноко розташовані пухирці можуть зливатися в більш великі, а рідина, яка міститься в них, мутніє. Ураження може захоплювати кутикулу нігтя і поширюватися на інші фаланги пальців. На тлі місцевих проявів у людини може підвищуватися температура тіла і збільшуватися в розмірах пахвові лімфатичні вузли. Загоєння герпетичного панарицію може тривати 2-3 тижні, а вірус простого герпесу 1 або 2 типу, що причаївся в пахвових нервових вузлах, може періодично нагадувати про себе появою повторних висипань.

Як запобігти розвитку герпетичного панарицію?

Дуже просто. Досить не торкатися руками до герпетичних висипань, а якщо необхідно обробити уражену поверхню – користуватися ватними паличками або спонжами і відразу викидати їх після використання. Якщо випадково доторкнулися руками – добре вимити руки з милом. Набагато складніше встежити за маленькими дітьми, у яких потреба все тягнути в рот закладена природою, але батькам потрібно запастися терпінням і обробляти іграшки і предмети, які досліджує малюк. У такій ситуації дорослий, у якого є герпес, повинен бути уважним і стежити за тим, щоб не стати джерелом зараження для маленького члена сім’ї.

Для виключення передачі герпетичної інфекції через пошкоджені пухирці та відкриті ранові поверхні необхідно закривати пов’язкою або використовувати рукавички. Це пов’язано з тим, що виділення герпесвірусу відбувається до тих пір, поки повністю не загоїться шкіра в зоні вірусного ураження, а на це потрібно, як правило, 2-4 тижні.

Чому при герпетичному панариції потрібна медична допомога?

Наявність проявів герпетичного панарицію має стати приводом для звернення до лікаря. Наявність герпетичного панарицію у людини будь-якого віку не тільки викликає неприємні відчуття у неї самої. Така людина становить небезпеку для оточуючих. Лікар може призначити прямі противірусні препарати, до складу яких входить рідкий екстракт протефлазіду. Дія цього препарату направлена на пригнічення вірусної активності, що дозволяє не тільки полегшити самопочуття і зменшити біль, але і швидше впоратися з вірусом простого герпесу і перевести його в неактивний стан. Але на цьому лікування противірусними препаратами не закінчується. Оскільки у кожного 2-3 пацієнта можливі повторні прояви захворювання, лікар може порекомендувати протирецидивне лікування.

Герпетичний панарицій може виникнути на дистальній фаланзі не тільки пальців рук, але і ніг, куди вірус простого герпесу може бути занесений, наприклад, під час внаслідок випадкового травмування м’яких тканин при обрізанні нігтів, якщо на ножиці потрапили вірусні частки від хворого. Це ще раз підкреслює важливість дотримання вищезазначених рекомендацій зараженим герпесом дорослого, щоб не допустити передачу вірусу герпесу близьким і маленьким дітям.