Причини появи виразок у роті

Причини появи виразок у роті

Кожна людина хоча б раз у своєму житті стикалася з ситуацією, коли на слизовій рота з’являлися хворобливі утворення, які викликали дискомфорт і нерідко супроводжувалися больовими відчуттями. Що це може бути і що послужило причиною їх появи – розглянемо в статті.

Причин для утворення афт – саме так лікарі називають ці болючі утворення у вигляді виразок на слизовій, дуже багато. Їх умовно поділяють на інфекційні та неінфекційні. З неінфекційних причинами появи виразок на слизовій оболонці рота можуть бути розлади травлення, захворювання шлунково-кишкового тракту та шкіри, пов’язані нестачею вітамінів В і С, дефіцитом заліза стани.

Травмування слизової і появі виразкових утворень на ній можуть сприяти і механічні фактори, наприклад, звичка кусати щоки і губи, наявність погано підібраних протезів (протезний стоматит), або нерівних і зламаних зубів. Часто до появи афт призводить вплив подразників і алергенів. В якості подразнюючого фактора може виступати кислі продукти харчування, наприклад, цитрусові, а також вживання тютюнових виробів.

Читайте також: Як герпес провокує розвиток депресії?

Алергічна реакція може виникати на засоби для гігієни порожнини рота (компоненти зубної пасти, ополіскувачі). Крім того, в якості причини появи афт також розглядають і порушення слиновиділення, що призводить до сухості в роті, а позбавлена ​​достатнього зволоження і захисту слизова стає більш сприйнятливою до будь-яких інфекційних уражень.

Інфекційні чинники також можуть виступати причинами появи виразок у роті. Їх перелік також відрізняється великою різноманітністю. Найбільш частою причиною появи виразок у роті вважаються віруси. Вірусні афтозні стоматити можуть викликати герпесвіруси: віруси простого герпесу 1 і 2 типів, вітряної віспи (вірус герпесу 3 типу), вірус Епштейна – Барр (вірус герпесу 4 типи) і цитомегаловірус (вірус герпесу 5 типу).

Герпетичне ураження часто починається з червоної облямівки губ і переходить на слизову щік та піднебіння. Вірус вітряної віспи, який при повторній активації викликає оперізуючий лишай, також може бути причиною появи односторонніх висипань, які швидко звиразковуються, на слизовій рота. Надалі навіть після зникнення симптомів захворювання і загоєння виразок людина може довго відчувати больові відчуття в тій частині ротової порожнини, де виникли виразки.

Читайте також: ГЕНІТАЛЬНИЙ ГЕРПЕС І ПАПІЛОМАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ: РИЗИКИ ПОЄДНАННЯ

Причинами появи виразок можуть також виступати ентеровіруси (Коксакі), які у дітей призводять до розвитку герпеангіни, а також ВІЛ-інфекція. Виразкові ураження слизової може виникати на тлі таких вірусних захворювань, як папіломавірусна інфекція, грип та кір.

Частим винуватцем появи виразкових дефектів на слизовій рота вважається кандидоз, тобто ураження грибком роду Candida. Нарешті, бактерії також можуть викликати виразкові ураження в роті. Вони можуть бути як представниками власної мікрофлори, яка пробуджується при зниженні захисних сил організму (як у випадку з кандидозною інфекцією), так і бути наслідком зараження (наприклад, інфекції, що передаються статевим шляхом). Частим джерелом бактеріальних виразок стають бактеріальні інфекції зубів і ясен, на тлі яких можливий перехід запального процесу на ротову порожнину.

До досить рідкісних, але все ж виникаючих причин появи виразок у роті, відносять застосування деяких лікарських препаратів, наприклад, антибіотиків, нестероїдних протизапальних і протисудомних засобів.

Читайте також: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВРОДЖЕНИЙ ГЕРПЕС?

Наведений неповний перелік можливих факторів, вплив яких зумовлює появу виразок у роті, наочно демонструє, наскільки трудомістким може бути завдання по їх визначенню. Адже виразки в роті можуть не тільки мимоволі з’являтися і зникати, існують стани, які лікарі визначають як рецидивуючий афтозний стоматит, коли виразкові ураження з регулярною частотою виникають повторно. Тому при появі неприємних симптомів у роті необхідно звернутися до фахівця.

Які симптоми можуть вказувати на наявність виразок у роті

Часто виразкові дефекти в роті людина сама може «визначити» у себе, нерідко вони супроводжуються печінням та свербежем, підвищеним слиновиділенням, можуть виникати больові відчуття під час пережовування і проковтування їжі. Афти можуть бути як поодинокими, так і розташовуватися в великій кількості на слизовій щік, внутрішньої поверхні губ, язика, іноді на слизовій піднебіння або глотки. Потрібно знати, що не завжди поява таких симптомів, як підвищення температури тіла, є критерієм інфекційного походження афт. Лихоманка може бути реакцією на наявність пошкодженої слизової рота або вказувати на розвиток бактеріальних ускладнень. Деякі афтозні стоматити, наприклад, кандидозні, виникають при зниженому імунітеті, тому запальна реакція на них може бути незначною.

Чи заразні афти?

Це залежить від причини, яка призвела до розвитку виразкових дефектів на слизовій рота. Неінфекційні виразки не становлять небезпеки для оточуючих, тоді як інфекційні можуть слугувати джерелом інфекційного агента і при недотриманні правил особистої гігієни такі хворі можуть заражати інших людей.

Як лікують виразки в роті?

Все залежить від причин їх появи, з якими може розібратися тільки лікар. Якщо це інфекційні афти, то в залежності від встановленої причини можуть бути  призначені препарати: при вірусному афтозному стоматиті у складі комплексного лікування – це прямі противірусні препарати, що містять активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід, які блокують вірусні ферменти розмноження (ДНК і РНК-полімерази) і таким чином пригнічують вірусну активність, при бактеріальному – лікар призначить антибіотики, а при кандидозному – протигрибкові засоби.

Читайте також: ЯК ПРАВИЛЬНО ДОГЛЯДАТИ ЗА ГУБАМИ,КОЛИ З’ЯВИЛАСЬ ЗАСТУДА?

Якщо до появи виразок у роті привели захворювання з боку інших органів, пацієнту належить пройти повне обстеження, щоб визначити причину недуги. При наявності стоматологічних проблем (хворі зуби, неправильно підібрані протези) потрібно зайнятися їх усуненням. Також по можливості необхідно мінімізувати дію подразників і алергенів, що також вимагає їх попереднього визначення. Можливо буде потрібно переглянути харчові вподобання.

Загалом, діагностичний шлях, який потрібно буде пройти людині, яка зіткнулася з виразковими утвореннями в роті, може бути довгий, але це необхідно зробити з урахуванням того, що афти можуть бути віддзеркаленням серйозних захворювань і бути єдиним видимим на даний момент їх проявом. Тому до виразок потрібно ставитися як до серйозної хвороби, що вимагає лікарської консультації.

Галина Бут, сімейний лікар