Про що можуть свідчити герпетичні виразки, що не загоюються?

Про що можуть свідчити герпетичні виразки, що не загоюються?

Поява герпетичних висипань – неприємна подія, яка заважає жити і завдає масу незручностей людині. Хочеться якомога швидше позбутися від них. З цією метою хвора на герпес людина може докладати певні зусилля, але в деяких випадках прояви мало того що не щезають, так ще й посилюються. У цій статті ми розглянемо, скільки часу займає загоєння герпесвірусних пошкоджень на шкірі і слизових оболонках, які фактори можуть впливати на терміни відновлення їх цілісності і як можливо прискорити позбавлення від надокучливих проявів герпесу.

За який період часу зникають сліди загострення герпесвірусної інфекції?

Все залежить від того, як перебігав рецидив герпесу: якщо легко і пухирці залишилися неушкодженими, підсохли до утворення кірки – то за тиждень може не залишитися і сліду від загострення. Але якщо цілісність пухирців була порушена і на місці колишнього пухиря утворився виразковий дефект (відкрита рана), то повне загоєння дефектів шкіри може відбуватися не так швидко, як хотілося.

Наприклад, загоєння герпетичних дефектів на шкірі, червоній облямівці губ розтягнеться в середньому на 14 днів. Відновлення цілісності слизової оболонки порожнини рота при герпетичному гінгівостоматиті, з якого починається знайомство з вірусом простого герпесу 1 типу у дітей, досягає 2 – 3 тижні. Таке тривале загоєння пов’язано з постійним подразненням елементів висипу шматочками їжі і слиною. А терміни відновлення після герпетичних висипань на статевих органах може займати до 3-х тижнів і більше.Таке тривале позбавлення від проявів вірусної активності не може не турбувати хворого. Адже крім неприємних відчуттів у вигляді печіння, хворобливості і набряклості зони висипань, доводиться миритися з непривабливим зовнішнім виглядом (якщо виразки розташовані на обличчі або червоній облямівці губ), або терпіти всі супутні симптоми при генітальному герпесі.

Що впливає на терміни загоєння герпетичних дефектів?

Досить часто тривалість загоєння герпетичних виразкових дефектів може затягуватися надовго при наявності певних факторів. Наприклад, при виникненні герпесу на тлі іншого захворювання, респіраторної вірусної інфекції, або якщо людина через життєві негаразди тривалий час перебуває в стресовому стані, то найімовірніше швидко позбутися проявів герпесвірусної активності не вийде. Це пов’язано з тим, що в перерахованих вище ситуаціях має місце зниження захисних сил організму, що посприяло переходу вірусу простого герпесу з сплячого режиму в активний і спровокувало загострення. Перебуваючий в стресовому стані або застуджений організм людини не може швидко впоратися з вірусом, що в підсумку може завершитися тим, що замість очікуваних 8 – 10 днів герпетичний висип буде набридати ще кілька тижнів.

Розтягування термінів загоєння герпесвірусних дефектів може спостерігатися тоді, коли людина прагне самостійно впоратися з проблемою, не звертаючись за медичною допомогою. Використовуючи засоби, які на вірус герпесу не впливають, вона тільки погіршує ситуацію. Наприклад, припікання елементів висипу, коли вони перетворилися на виразкові дефекти, спиртвмісними препаратами, можна замість підсихання отримати запалення. В такому випадку, ще більший набряк, почервоніння, біль і свербіж гарантовані. Ускладнені запаленням герпесвірусні дефекти гоїтися будуть набагато довше.

Як прискорити одужання і не допустити затягування відновлення цілісності шкіри та слизових оболонок після перенесеного герпесу?

Справитися з вірусом герпесу, усунути прояви його діяльності і прискорити загоєння герпетичних виразок – завдання непросте, впоратися з яким неможливо без лікаря. По-перше, він допоможе визначити причину, яка сприяла подовженню термінів загоєння герпетичних дефектів. По-друге, складе індивідуальний план лікування, який буде включати і спрямовані проти вірусу простого герпесу прямі противірусні препарати. Призначення цих засобів дозволить приборкати вірусну активність, а при знижених захисних силах організму запобігти подальшому поширенню вірусу і погіршенню стану хворої людини. Завдяки пригнічуючому впливу цих лікарських засобів на вірусні білки розмноження вірусу простого герпесу в клітинах шкіри і слизової оболонки загальмуватися, і йому не залишиться нічого іншого, як повернутися в нервові вузли, де він буде знаходиться в неактивному стані, не докучаючи людині. Можливо, після зникнення симптомів захворювання і загоєння виразкових дефектів ослаблена герпесвірусною активністю та іншим захворюванням, яке посприяло пробудженню вірусу, імунна система не зможе сама довго утримувати його в сплячому режимі. Тому лікар може призначити курс профілактичного, спрямованого проти рецидиву (повторного спалаху) герпесу, лікування прямими противірусними препаратами, щоб не дати можливості вірусу поволі продовжувати свою хвороботворну активність, а за цей час імунна система прийде в нормальний стан.

Підводячи підсумки, потрібно сказати, що тяжкість перебігу і терміни загоєння уражених зон при герпесвірусному захворюванні, так само як частота його повторних загострень, залежать від стану імунітету людини. Тому важливо утримувати імунітет на достатньому для контролю активності вірусів простого герпесу рівні. А для цього необхідно відповідально ставитися до власного здоров’я і при кожному загостренні герпесу проходити лікування під наглядом лікаря прямими противірусними препаратами.

Галина Бут, сімейний лікар