П’ять важливих питань про герпес

П’ять важливих питань про герпес

Більшість з нас упевнені в тому, що знають про герпес практично все: це набридливий висип на губах, що виникає кожен раз при поганому самопочутті, має непрезентабельний вигляд. Сучасні лікарські засоби обіцяють швидке позбавлення від нього, але минає час – і герпетичні пухирці з’являються знову. З такою ситуацією рано чи пізно стикається кожен, у кого хоча б раз з’являвся герпес на губах.

Однак лихоманка на губах – це лише мала частина, хоч і добре видимий не тільки самій людині, а й оточуючим, прояв герпесу. Незважаючи на те, що кожна людина найбільше зацікавлена в якнайшвидшому позбавленні саме від цієї проблеми, існує величезна маса інших захворювань, які не так помітні, але тим не менш відносяться до герпесвірусних. А значить, настав час розібратися в тому, що таке насправді герпес, які захворювання крім висипу на губах також вважаються герпетичними і що з цим робити. Розглянемо п’ять найбільш поширених питань, відповіді на які дозволять прояснити неточності і заповнити прогалини в наших знаннях про герпес.

Що таке герпес?

До герпесу, або як кажуть лікарі, герпесвірусних захворювань, відносять велику кількість різноманітних станів. Як одному вірусу вдається їх викликати? Вся справа в тому, що людину вражає не один, а 8 типів вірусів герпесу, кожен з яких має переважну зону ураження на тілі людини і спричинені захворювання. Які захворювання вони викликають?

Вірус герпесу 1 типу вражає в основному обличчя і слизові оболонки, наприклад, порожнини рота. Найбільш часта локалізація – червона облямівка губ, що проявляється пухирцевим висипом на губах, або як його називають в побуті – лихоманкою, або застудою на губах.

Вірус герпесу 2 типу – найближчий родич 1 типу, викликає ураження на шкірі і слизових оболонках статевих органів, сідницях і стегнах, будучи причиною генітального герпесу.

Вірус герпесу 3 типу – це збудник вітряної віспи, на яку більшість людей хворіють в дитячому віці, у дорослих захворювання проявляється у вигляді оперізуючого лишаю.

Вірус герпесу 4 типу або вірус Епштейна-Барр вважається першопричиною розвитку інфекційного мононуклеозу, хоча в подальшому можливе провокування онкологічної патології (лімфома Беркітта).

Вірус герпесу 5 типу, або цитомегаловірус, у дітей і дорослих викликає захворювання, яке за симптомами нагадує ГРВІ. Становить небезпеку для плода, якщо жінка заразилася ним під час вагітності.

Віруси герпесу 6 і 7 типів сьогодні продовжують вивчатися, до відомим на сьогодні пов’язаних з ними захворювань у людини відносять дитячу розеолу, синдром хронічної втоми, судоми у малюків при високій температурі на тлі ГРВІ.

Вірус герпесу 8 типу викликає таке онкологічне захворювання, як саркома Капоші.

Що об’єднує ці, на перший погляд різні, віруси в одне сімейство? Незважаючи на їх різноманітність, ці 8 типів вірусів дуже схожі. По-перше, всі вони при попаданні в організм людини оселяються в ньому назавжди, тому причиною періодично виникаючого висипу, наприклад, на губах буде не чергове зараження вірусом герпесу, а його пробудження, або перехід в активний стан.

Читайте також: Вітрянкова пневмонія: що потрібно знати про це захворювання?

Це добре простежується на вірусі вітряної віспи (герпесу 3 типу) – після захворювання на вітрянку в дитячому віці вірус після одужання не зникає з організму дитини, а залишається жити в нервових вузлах (як і віруси герпесу 1 і 2 типів), і при виникненні сприятливої ​​ситуації, а це все, що знижує захисні сили організму, призводить до появи симптомів оперізувального лишаю. По-друге, це переважний вплив на імунітет, що потрібно вірусу для того, щоб довічно жити в тілі людини.

Звідки береться герпес?

Вважається, що єдиним джерелом зараження людини є інша людина, інфікована одним або декількома видами вірусів герпесу. Для цього вірус використовує відразу кілька способів передачі: контактний (безпосереднє зіткнення з зараженою ділянкою тіла, через заражені вірусами предмети), статевий, повітряно-крапельний (зі слиною, слизом дихальних шляхів). Це є основною причиною того, що герпесвірусне інфікування дуже поширене серед сучасних людей.

Додатковою проблемою є те, що вірус можна отримати не тільки від людини з видимими проявами захворювання, а й від безсимптомного носія, який може і не знати, що у нього є герпес. Тому, з одного боку, дуже складно визначити реальне число заражених вірусами герпесу, а з іншого – навіть якщо людина знає про способи уникнення зараження ними, не завжди можливо розпізнати герпес у людини, коли немає симптомів і вона не вважає себе носієм вірусу, хоч на насправді може такою бути.

Як розпізнати герпес?

У реальному житті це досить складне завдання. Все залежить від того, про який з вірусів герпесу йдеться. Складнощів з самодіагностикою як правило не виникає при герпесі 1 типу, якщо висип кожен раз виникає в одному і тому ж місці і проявляється типовими симптомами. Те саме стосується і вітрянки у дитини – поява дрібних сверблячих періодично підсипаючих пузирців будь-яка мама однозначно сприйме як вітряну віспу. А ось з повторним пробудженням вірусу герпесу 3 типу у вигляді оперізуючого лишаю справи йдуть не настільки просто, часто багато хто сприймає його як запалення на шкірі або алергію.

Читайте також: Вплив вірусу герпесу на функції головного мозку

Схожа ситуація спостерігається і з генітальним герпесом: важко доступна для самостійного огляду зона статевих органів і сідниць, робить складним виявлення герпетичного висипу, а виниклі симптоми часто списуються на статеву інфекцію і відповідно лікуються. Прояви інфекційного мононуклеозу дуже схожі на ГРВІ, а характерне для цього захворювання ураження мигдаликів, збільшення лімфатичних вузлів, печінки і селезінки може бути виявлено тільки лікарем. Цитомегаловірусна інфекція також любить ховатися під маскою ГРВІ або перебігати як мононуклеоз, що також ускладнює її своєчасне розпізнавання. Що стосується вірусів герпесу 6, 7 і 8 типів, то їх симптоми можуть проявлятися через роки, а недостатня інформованість про них робить викликані цими вірусами герпесу захворювання практично мало діагностованими.

Як лікувати герпес?

Медицина поки не здатна позбавити людину від вірусів герпесу, але їй під силу впливати на його активність, змушуючи переходити в неактивний стан і знаходиться в ньому тривалий час. Цей ефект практично копіює роботу імунної системи, яка також не може позбавити нас від вірусів герпесу. Така ситуація спостерігається абсолютно з усіма 8 типами герпесу, тому якщо лікар один раз підтвердив зараження одним з перерахованих вище вірусів герпесу – це на все життя.

Читайте також: Герпес або стрептодермія: як розрізняти ці захворювання?

Тому кожне чергове пробудження вірусу герпесу потребує лікування під контролем лікаря і призначення противірусних препаратів. Лікар може призначити у складі комплексного лікування препарати прямої дії на віруси до складу яких входить активна речовина – рідкий екстракт протефлазід.  Він блокує вірусне розмноження, а значить при своєчасному призначенні дозволяють знизити вірусну активність і симптоми загострення.

Немає симптомів герпесу

Говорячи про те, що у людини немає симптомів герпесу, важливо враховувати кілька моментів. По-перше, велика частина герпесвірусного інфікування відбувається непомітно для людини та при здоровій імунній системі вірус може довгий час вести себе смирно і не видавати свою присутність. По-друге, під фразою «немає симптомів герпесу» часто мається на увазі відсутність типового для герпесвірусної інфекції 1 або 2 типів пухирцевого висипу, що не зовсім правильно, враховуючи наведений вище перелік вірусів герпесу і зумовлені ними захворювань. У людини може бути відсутнім висип на обличчі і губах, при цьому вона відчуває неприємні відчуття у вигляді хворобливості, свербіння і печіння зоні статевих органів – і це теж герпес. Або тривале збереження відчуття розбитості, втоми також можуть бути проявами герпесу. Не кажучи вже про інфекційний мононуклеоз, який перебігає з симптомами застуди.

Читайте також: Чому герпес у дітей часто з’являється при застуді?

Тому не завжди відсутність симптомів герпесу дійсно вказує на відсутність зараження ними або безсимптомне носійство. Для того, щоб бути впевненим на всі 100% в тому, що вірус герпесу підпільно не мешкають в організмі, важливо періодично проходити обстеження у лікаря і здавати необхідні аналізи.

Сьогодні більшість людей в усьому світі є носіями не одного, а відразу декількох вірусів герпесу. Не знаючи про це або не вважаючи такий стан чимось серйозним, вони є джерелами вірусів для найбільш вразливих до герпесвірусів людей – вагітних жінок, маленьких дітей і людей з ослабленим імунітетом, для яких зустріч з вірусом герпесу може обернутися тяжкими наслідками. Тому відповідальне ставлення до свого здоров’я, звернення до лікаря при появі симптомів захворювань, які на перший погляд ніяк не пов’язані з герпесом, дозволить уникнути або відтермінувати розвиток багатьох ускладнень, а дотримання профілактичних заходів захистить оточуючих від зараження будь-яким з вірусів герпесу.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог