Міфи і правда про герпес

Міфи і правда про герпес

Віруси простого герпесу одні з найпоширеніших збудників, здатних інфікувати людину. Ними інфіковано майже 70%  населення у світі.

Існує безліч міфів і чуток про герпес. Деякі з них основані на фактах, але є напівправдою, а інші, незважаючи на те, що надто поширені, зовсім не відповідають дійсності. Давайте розберемося з  найпопулярнішими міфами про герпес.

Міф 1: якщо у вас герпес, обов’язково є симптоми

Реальність така, що лише у 20% випадків спостерігаються видимі ознаки у людини. Приклади – лабіальний  герпес і особливо генітальний. Більшість інфікованих вірусом людей не знають, що вони заражені. Вірус при цьому зберігається в організмі, але тимчасово не активний.

Міф 2: герпес не заразний

Насправді захворювання дуже заразне, адже недарма майже три чверті  людей на планеті інфіковані вірусами герпесу. Шляхи його передачі: повітряно-крапельний, контактний, статевий, від матері до дитини під час внутрішньоутробного періоду або при пологах.

Міф 3: герпес безпечне захворювання

Після потрапляння в організм вірус герпесу залишається в ньому назавжди. Він постійно загрожує рецидивами захворювання, у тому числі з дуже важкими проявами. Дуже неправильно вважати, що герпес вражає тільки шкіру, внутрішні органи теж іноді залучені у процес, що само собою дуже небезпечно.

Читайте також: І знову герпес: чому виникають рецидиви?

Міф 4: герпес 1 типу  вражає тільки губи, а герпес 2 типу лише геніталії

Хоча найчастіше такий вплив на різні частини тіла й спостерігається, але це не завжди так. Людина, інфікована ВПГ-1, може передати його партнерові при оральному сексі. У цьому випадку ВПГ-1 може викликати висипання на геніталіях. ВПГ-2 так само може викликати висипання на губах. Це також  може відбутися при оральному сексі.

Міф 5: якщо висипання зникли, то герпес вилікувано

Це абсолютно невірно. Після первинного інфікування вірус залишається в організмі назавжди. Надалі можливі рецидиви захворювання при активізації збудника під впливом численних факторів, що приводять до зниження імунітету.

Міф 6: герпес можна лікувати зеленкою, травами, вітамінами та іншими природними засобами

На жаль, збудники типів ВПГ-1 і ВПГ-2 не можуть бути повністю вилучені з організму. При цьому припікання і обробка різними «повністю натуральними» домашніми засобами від трав’яних комбінацій, часнику, ехінацеї до лимонного бальзаму та різних екстрактів ніяк не знижують активність вірусів. Деякі з народних методів здатні лише тимчасово полегшити фізичний дискомфорт, зменшити запалення в місці висипань.

Міф 7: герпес прояв «застуди»

Насправді висипання викликається вірусом простого герпесу. Але різні інші хвороби, у тому числі й простудні, сприяють зниженню імунітету. А це якраз – можливість  активації «сплячого» вірусу герпесу та рецидиву захворювання.

Міф 8: існує тільки простий герпес

На сьогоднішній день виявлено не менше 8 типів герпес-вірусів, здатних заражати людей. Крім пошкодження слизових оболонок, шкіри або геніталій, збудники герпесної групи можуть викликати безліч захворювань, наприклад: оперізуючий лишай, вітрянку, мононуклеоз, цитомегаловірусну інфекцію, злоякісну лімфому тощо.

Міф 9: передача герпесу можлива тільки під час проявів захворювання (появи герпетичних висипань)

Так, це  найбільш імовірний час, протягом якого можливе поширення герпесу. Але існує ймовірність передачі вірусу іншій людині навіть при відсутності видимих проявів. Насправді, багато людей передають герпес іншим, навіть не підозрюючи, що вони інфіковані, тому що симптоми відсутні приблизно в 80% носіїв.

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Міф 10: використання презерватива означає неможливість передачі герпесу

Презерватив дуже ефективний для запобігання поширення гепатиту і ВІЛ. Він також знижує ризик передачі герпесу статевим партнерам, але, відповідно до досліджень, лише на 30–50%. Тому його використання зовсім не означає, що інфікування неможливе.

Міф 11: герпес може привести до раку шийки матки

Через свою абревіатуру вірус простого герпеса (ВПГ) іноді плутають із вірусом папіломи людини (ВПЛ), зв’язок якого з розвитком раку шийки матки  доведено.  Однак не виключається роль  ВПГ-2 як кофактора в запуску процесу пухлинного переродження.

Міф 12: герпес означає кінець сексуального життя

Одним з найбільш руйнівних негативних наслідків герпесу є ефект, що може вплинути на самооцінку і сексуальну впевненість людини, яка дізналась про інфікування. Але переважна більшість людей з герпесом мають нормальне статеве життя, на яке не впливають ВПГ-1 або ВПГ-2.

Міф 13: лікування герпесу дороге і складне

Якщо говорити про легкі форми, то найчастіше первинні висипання проходять самостійно й навіть  можуть не потребувати специфічного лікування. Однак вірус залишається в організмі на все життя. При нормальному імунітеті висока ймовірність того, що висипання ніколи не повторяться. Але якщо відбувається збій в імунній системі, те герпес починає рецидивувати. І тут, найчастіше, без спеціальних протигерпетичних препаратів не обійтися, а якщо рецидиви стають частими, те їх призначають і для профілактики.

Міф 14: герпес можна лікувати вушною сіркою

Пацієнти часом насправді лікують герпес вушною сіркою, зеленкою, яйцем, медом, гарячим коржем. Але ефект плацебо ще ніхто не скасовував! У когось ці методи можуть спрацювати, тим більше що при простому герпесі всі висипання зникають самі собою через 5-7 днів.

Читайте також: У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

Міф 15: заразитися геніальним герпесом можна при відвідуванні лазні або басейну

Ні, це неправда. Причиною зараження вірусом геніального герпесу може стати лише статевий контакт, або ж вірус може проникнути в організм із молоком матері. Іноді причиною служить переливання зараженої крові. Інші причини неможливі, включаючи відвідування громадських лазень і басейнів, використання сидінь унітазів, чужого посуду і рушників.

У якості профілактики важливо зміцнювати імунітет. На стадіях, коли вірус  «спить» і немає проявів інфекції, необхідно обов’язково піклуватися про свій емоційний стан і здоров’я свого організму. Тоді існує велика ймовірність, що захворювання не буде повторюватися й лікування вам ніколи не знадобиться.

Сергій Гордієнко