І знову герпес: чому виникають рецидиви?

І знову герпес: чому виникають рецидиви?

Герпес можна з упевненістю віднести до одного з захворювань, що найбільш настирливо проявляються: варто вірусу один раз потрапити до людського організму, він може ще багато разів нагадувати про себе. Притому робить це він не тоді, коли самопочуття людини відмінне, а коли її здоров’я похитнулося. Представники цього сімейства здатні викликати настільки різноманітні захворювання, що буває важко повірити в їх загальну причину.

Чому так відбувається і від чого залежить частота повторних проявів герпесвірусних захворювань, а головне – що можна зробити, щоб їм запобігти або зменшити симптоми?

Перш за все, потрібно знати, що вірусів, які об’єднані в групу герпесвірусів, сьогодні ми знаємо 8 типів. З них найвідоміші – віруси герпесу 1 і 2 типів. Вони викликають повторний неприємний сверблячий пухирцевий висип на губах, обличчі (вірус герпесу 1 типу) та статевих органах (2 типу).

Від чого залежить частота появи повторних висипань при зараженні вірусами простого герпесу 1 і 2 типів?

Основна причина повторюваних герпетичних висипань на шкірі та слизових оболонках криється в зниженні захисних сил організму. У такій ситуації людина може опинитися через різні причини. Навіть часті застудні захворювання здатні вносити розлад в роботу імунної системи. Сприяти повторним проявам герпесу можуть і тривалі стресові стани, наявність хронічних та онкологічних захворювань, перенесені операції. У жінок повторна поява герпесу (2 типу) може бути пов’язана з менструальним циклом, що лікарі пояснюють коливаннями рівнів статевих гормонів. Нерідко герпесвірусна інфекція проявляє себе після тривалого перебування на сонці.

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Ослабленню захисних сил організму може сприяти довге застосування деяких лікарських засобів. Всі ці провокуючі зниження імунітету фактори призводять до того, що герпетичні висипання виникають повторно, нерідко по кілька разів на рік, доставляючи чимало проблем. Лікарі схильні вважати, що поява характерних пухирцевих герпетичних висипань – це своєрідний лакмусовий папірець, що свідчить про те, що захисні сили знаходяться на межі. Причому висип може розташовуватися як на колишньому місці, так і з’явитися на новій ділянці тіла. Про це потрібно пам’ятати кожному, у кого в минулому вже виникав характерний висип, щоб запобігти ситуаціям, які сприяють його повтору.

Але є серед вірусів герпесу й не такі «помітні», як 1 і 2 типи, але з точки зору можливості розвитку важких захворювань в майбутньому, більш небезпечні. Підспудно, вони рік за роком підточують організм людини, приводячи до розвитку важких станів.

Поведінка вірусів Епштейна-Барр, герпесу 6 і 7 типів: прояви повторного пробудження

Незважаючи на те, що симптоми цих вірусів за своїми проявами значно відрізняються від добре відомих побратимів (вірусів простого герпесу 1 і 2 типів), вони також не зникають після першого епізоду захворювання. Продовжуючи знаходитися в організмі людини, при виникненні сприятливих ситуацій, пов’язаних зі зниженням імунного нагляду над ними, вони починають себе проявляти. Нерідко симптоми їх повторної активації (реактивації) істотно відрізняються від тих, що спостерігалися першого разу. Наприклад, зараження вірусом Епштейна-Барр у дитячому віці частіше викликає інфекційний мононуклеоз. При його реактивації можуть виникати найрізноманітніші стани, які за своїми проявами настільки відрізняються, що їх складно пов’язати з цим вірусом. Це хронічні інфекції, аутоімунні захворювання, пухлинні процеси та багато інших станів.

Читайте також: У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

Те ж саме стосується й вірусів герпесу 6 і 7 типів. При зараженні ними, що найчастіше відбувається в ранньому дитинстві, з’являється висип на тілі (дитяча розеола). У дорослих ці віруси стають причиною синдрому хронічної втоми, злоякісних новоутворень лімфатичної системи.

Що потрібно робити, щоб віруси герпесу якомога рідше нагадували про себе?

Виходячи з вищезазначеного, стає зрозумілим, що поява будь-яких симптомів герпесу, будь то висип або ангіна зі збільшенням лімфатичних вузлів, – це тільки верхівка айсберга. Насправді, ситуація набагато складніша, і вірус герпесу своїм повторним пробудженням вказує нам на те, що стався збій в імунній системі. А що привело до розвитку такої ситуації, повинен розбиратися фахівець, до якого необхідно звернутися негайно.

Лікарі відносять герпес до захворювань, з якими сьогодні до кінця неможливо впоратися. Остаточно видворити віруси з людського організму на даний час не в змозі ні імунна система, від нагляду якої вони призвичаїлися вислизати і ховатися всередині клітин, ні сучасні методи терапії.

Тому основне завдання – не дати можливості вірусу вибратися з ув’язнення в клітинах і не допустити його розмноження. Для цього необхідно піклуватися про своє здоров’я, зміцнювати імунітет, що допоможе утримувати вірус в неактивному стані та знизить частоту повторних проявів.

Читайте також: Чим небезпечний герпес та як не заразитися

Одним із способів, за допомогою яких також можна взяти під контроль вірусну активність, є противірусні препарати з прямим впливом на віруси. Ці засоби прицільно блокують спеціальні вірусні ферменти, за допомогою яких віруси герпесу відтворюють самі себе. Таким чином, можливо досягти зниження кількості вірусних частинок в стадії загострення, що дозволить зменшити вираженість проявів захворювання і скоротити їх тривалість. А при частих рецидивах таке лікування можуть призначити і з метою їх профілактики.

В цілому, віруси герпесу і стани, які вони викликають в тілі людини – проблема досить серйозна, щоб ставитися до них зневажливо і намагатися впоратися з ними без кваліфікованої допомоги. Потрібно пам’ятати, що безсимптомне проживання в організмі людини вірусу не так уже й безпечно, а багато наслідків його впливу можуть рано чи пізно себе проявити.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика