Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Оперізуючий лишай, або герпес зостер – інфекція, що викликається вірусом герпесу 3-го типу. Цей же збудник провокує й вітряну віспу. В організмі будь-якої людини, яка перехворіла на вітрянку, вірус залишається неактивним протягом багатьох десятиліть. Коли відбувається його реактивація, то, переміщаючись нервовими шляхами до шкіри, він викликає таке захворювання, як оперізуючий лишай.

 Які симптоми оперізуючого лишаю?

Herpes Zoster

Типові ознаки оперізуючого лишаю – поява висипу у вигляді дрібних пухирців, розташованих групами за ходом нервів.

Перші ознаки хвороби зазвичай виникають за кілька днів до висипу, коли з’являється біль, печіння, поколювання, свербіж, а іноді й втрата чутливості на певній ділянці шкіри, іннервіруємий тим нервом, через який поширюється збудник. Інтенсивність цих симптомів може бути як мінімальною, так і дуже вираженою. І оскільки в цей час відсутні висипання на шкірі, больовий синдром може бути помилково прийнятий за прояв інших захворювань: стенокардії, міозиту, холециститу та ін.. Крім цього, у хворих ще до характерних висипань може підвищуватися температура, з’явитися головний біль, загальне нездужання, нудота. Ці ознаки дуже схожі на грип і також можуть дезорієнтувати вас. Пізніше за ходом відповідного нерва на шкірі з’являються ділянки почервоніння, а потім, як правило, через добу на них утворюються характерні дрібні пухирці. Подальший перебіг захворювання залежить від стану імунітету організму і від своєчасності та правильності лікування.

Тому при підозрі на оперізуючий лишай слід звернутися до лікаря. Негайне лікування може запобігти поширенню і ускладненню інфекції.

 Хто перебуває в групі ризику?

Згідно з даними медичної статистики, оперізуючий лишай проявляється у кожного четвертого пацієнта з вітряною віспою в анамнезі. І якщо раніше активізація вірусу спостерігалася частіше у людей старшого віку, то останнім часом це відбувається й у молодих пацієнтів. Цей факт пояснюється масовим ослабленням імунної системи жителів великих міст з несприятливою екологічною ситуацією. Є дослідження, які припускають, що генетика також грає свою роль. Існує думка, що й стрес є фактором ризику. Це цілком логічно, оскільки він створює умови, що знижують імунітет.

Читайте також: У мами генітальний герпес. Як убезпечити майбутнього малюка?

Оперізуючий герпес, як правило, розвивається у осіб з серйозними захворюваннями або зі слабкою імунною системою. З віком захворюваність на оперізуючий лишай зростає і характеризується більш важким перебігом. Зараження жінки під час вагітності, напередодні пологів може привести до внутрішньоутробної інфекції плода та загибелі новонародженого.

 Чи заразний оперізуючий лишай?

Так, оперізуючий лишай заразний, оскільки вірус міститься у виділеннях з пухирців. Ті, хто не хворів на вітрянку, особливо діти, що знаходяться в контакті з хворим, можуть захворіти. А ось для людей, що вже перехворіли вітрянкою, небезпеки зараження немає.

 Як лікувати оперізуючий лишай?

Лікування оперізуючого герпесу має проводитися тільки під наглядом лікаря, який може призначити:

  • противірусні препарати;
  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • антигістамінні препарати;
  • антибіотики при приєднанні гнійної інфекції;
  • вітаміни.

Незважаючи на лікування, приблизно від 5 до 20% пацієнтів продовжують відчувати біль протягом декількох тижнів або навіть років після зникнення пухирців. Стан, коли біль все ще відчувається через 90 і більше днів, називається постгерпетичною невралгією. У цьому випадку можливе лікування анальгетиками і антидепресантами. У будь-якому випадку призначити терапію повинен тільки лікар.

Для запобігання захворюванню існують вакцини. Вони рекомендовані людям у ​​віці 50 років і старше, незалежно від того, чи був у них оперізуючий лишай.

 Чи можливе повторне захворювання?

Так, оперізуючий лишай може виникати не один раз. Однак це буває відносно не часто (близько 6% випадків). Але для людей з ослабленою імунною системою цей показник майже вдвічі більший.

Чому відбуваються рецидиви? Основна причина – зниження захисних сил організму. І будь-які стани, що супроводжуються імунодефіцитом, можуть стати причиною рецидиву герпесу зостер.

 

Читайте також: Дисплазія шийки матки: що варто зробити перш ніж завагітніти

 Варіанти перебігу та ускладнення оперізуючого герпесу

Ступінь вираженості симптомів при оперізуючому герпесі може варіюватись від слабких суб’єктивних відчуттів з мінімальними висипаннями до важких проявів. Неврологічна форма протікає без або з мінімальними висипаннями, але при цьому супроводжується дуже сильним болем за ходом нерва. Крім цього описана геморагічна форма, що протікає з шкірними крововиливами; лімфостатична форма, що характеризується стійким набряком в місці ураження аж до розвитку слоновості, якщо процес локалізується на ногах. Оперізуючий герпес може призводити до серйозних ускладнень: приєднання вторинної інфекції, гангрени, кератиту, невралгії, парезів та ін. При ураженні слухового нерва може виникнути погіршення слуху.

Сергій Гордієнко, імунолог, кандидат медичних наук