Герпес або стрептодермія: як розрізняти ці захворювання?

Герпес або стрептодермія: як розрізняти ці захворювання?

Таке захворювання, як герпес, всім добре відомо. Однак дуже схожі висипання на шкірі іноді можуть бути проявом зовсім іншого захворювання, причиною якого є не вірус герпесу, а наприклад, стрептокок. Такий стан називають стрептодермія і вимагає зовсім інших підходів до лікування.

Батьки часто плутають герпес і стрептодермію у дітей, оскільки їх симптоми на певних стадіях розвитку дуже схожі, тому будь-які спроби полегшити стан у дитини при можливій плутанині може призвести до їх погіршення. У цій статті ми розглянемо, які існують подібності та відмінності між цими двома різними захворюваннями і чому на це необхідно звертати увагу.

Як проявляються герпес і стрептодермія у дітей?

Поняття стрептодермії об’єднує різні типи ураження шкіри, викликані стрептококом, які відносяться до поширених захворювань у дітей і характеризуються високою заразністю. Часте їх виникнення в дитячому віці лікарі пов’язують з несформованістю імунної системи, схильністю до частої травматизації шкіри, а також гіршим дотриманням дітьми правил особистої гігієни. Найбільш типовими місцями локалізації висипань при стрептодермії є пахвові западини, коліна. А поява вогнищ запалення в куточках губ, на щоках, крилах носа надає їм схожості з герпесвірусною інфекцією, зараження якої також найчастіше відбувається в дитячому віці з піком в 2 – 7 років, а зоною первинної локалізації вірусного ураження є шкіра обличчя, червона облямівка губ і слизова оболонка порожнини рота.

Читайте також: Вплив вірусу герпесу на функції головного мозку

Як при стрептодермії, так і при герпесі можливе підвищення температури тіла у дитини, а шкірні прояви обох захворювань починаються з появи ділянок почервоніння і набряклості, на яких згодом з’являються пухирці, які містять рідину. При стрептодермії ці пухирці швидко збільшуються в розмірах, можуть лопатися, підсихати з утворенням кірочок жовтого кольору, які відпадають без утворення рубцевих дефектів. При герпесі послідовність розвитку симптомів приблизно така сама, однак на відміну від стрептодермії, рідина пухирців містить велику кількість часток вірусів герпесу, тому пошкоджений пухирець та відкрита рана є джерелом зараження герпесом для оточуючих. Надалі шкірний дефект затягується і герпесвірусна інфекція переходить в приховану фазу.

Читайте також: Про що можуть свідчити герпетичні виразки, що не загоюються?

Захворювання герпесом, також як і стрептодермією, у дітей може супроводжуватися появою інтоксикаційного синдрому. Такі симптоми, як біль і передуючий появі герпетичної висипки свербіж у дітей часто залишаються непоміченими, так як вони не можуть чітко описати свої відчуття.

Як відбувається зараження герпесвірусом і стрептококом?

Джерелом вірусів герпесу є хвора людина, при цьому не завжди появи захворювання у неї можуть бути видні. Діти вважаються найбільш вразливими до зараження герпесвірусами, а більшість випадків первинного інфікування відбувається саме в дитинстві. Стрептококи можуть бути мешканцями шкірних покривів дитини, проявляючи свою хвороботворну активність при зниженні імунітету, наприклад при погрішностях в харчуванні, дефіциті вітамінів, в першу чергу групи В, недостатньому дотриманні правил особистої гігієни, частих стресах. Потрібно сказати, що перераховані вище фактори, що впливають на стан захисних сил організму дитини, можуть також провокувати появу повторних герпетичних висипань на шкірі і слизових оболонках.

Чому герпес і стрептодермія вимагають проведення лікування у лікаря

Тому що ці захворювання при відсутності правильного лікування можуть призводити до погіршення ситуації, наприклад, при стрептодермії ураження може поширитися на глибоко розташовані шари шкіри та викликати більш важкі стани. Тривалість збереження герпетичних висипань у дитини також може затягуватися, з урахуванням того, що дітям, особливо маленьким, складно пояснити неприпустимість розчісування сверблячих герпетичних висипань, тому висока ймовірність їх пошкодження і перенесення вірусу герпесу на інші ділянки тіла. Крім того, при порушенні цілісності герпетичних пухирців можливе приєднання бактеріальної інфекції, в тому числі і стрептококової.

Як сьогодні лікують герпес і стрептодермію

Лікування цих двох захворювань різне, оскільки герпес, викликається вірусом, а стрептодермія – бактеріями. Тому при герпесі, призначають лікування противірусними препаратами, а при стрептодермії показані антибіотики. Тому не потрібно займатися самодіагностикою і самолікуванням дитини, адже висока ймовірність «не вгадати діагноз», а самолікування, спрямоване в основному на позбавлення від симптомів, лише погіршить ситуацію, і тоді досягти одужання буде набагато складніше.

Якщо лікар підтвердить наявність у дитини герпесвірусного захворювання, він може призначити прямі противірусні препарати, що містять активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід. Таке лікування спрямоване на пригнічення розмноження вірусу герпесу всередині клітин, що призводить до зменшення клінічних проявів захворювання і знижує вираженість запальних проявів, тим самим прискорюючи настання одужання і відновлення цілісності пошкоджених вірусом ділянок шкіри.

Лікарські рекомендації стосуватимуться і догляду за ураженими ділянками шкіри, а також попередження зараження герпесом членів сім’ї дитини, які доглядають за нею.

Читайте також: Що потрібно знати про герпетичний панарицій

Підсумовуючи вищесказане, в медицині існує великий перелік захворювань шкіри, які далеко не обмежуються герпесом і стрептодермією. Всі вони на певних етапах свого розвитку можуть бути схожими один на одного за своїми проявами, тому точно визначити, що за почервоніння або висип з’явилися на шкірі у дитини і яка їхня причина, може тільки лікар, так само як і призначити спеціальне лікування і дати рекомендації щодо догляду. Тому, щоб не погіршувати ситуацію потрібно звертатися за медичною допомогою при появі на шкірі у дитини будь-яких симптомів, що насторожують батьків.

Галина Бут, сімейний лікар