Генітальний герпес і папіломавірусна інфекція: ризики поєднання

Генітальний герпес і папіломавірусна інфекція: ризики поєднання

Більшість з нас добре обізнані про статеві інфекції і мають уявлення про найбільш поширених їх збудників, які прийнято вважати вже традиційними. Однак цей перелік постійно поповнюється новими представниками, здатними запускати пов’язані з їх присутністю зміни в статевій сфері, мають як короткострокові наслідки, так і проявляють себе через десятки років.

Сьогодні під прицілом лікарів перебувають віруси, які вважають за краще передаватися від людини до людини статевим шляхом. Вони здатні одночасно заражати людину, а їх тривале протягом певного часу співіснування завдає її організму значної шкоди. Лікарі вважають, що приблизно у третини дорослих людей, які ведуть активне статеве життя, визначаються відразу декілька збудників. А накопичений багаторічний досвід ведення таких пацієнтів дозволив виділити найбільш часті, вже традиційні, комбінації збудників статевих інфекцій.

Одним з поширених вірусних «співдружностей» є поєднання вірусу простого герпесу 2 типу, або генітального герпесу, і вірусу папіломи людини (ВПЛ), яке визначається в середньому у 37% пацієнтів. Чим може обернутися інфікування відразу двома вірусами і чому так відбувається – обговоримо в цій статті.

Перш ніж говорити про наслідки одночасного зараження цими вірусами, коротко зупинимося на такому питанні, чим обумовлений ​​взаємозв’язок генітального герпесу і папіломавірусної інфекції.

Крім спільного для них шляху поширення, місцем їх хвороботворної активності є епітелій слизових оболонок статевих шляхів. Для ВПЛ обов’язковою умовою для інфікування є наявність пошкоджень епітелію шийки матки, де він мешкає найчастіше. При цьому немає необхідності в значних пошкодженнях: досить мікротравми, щоб вірус досяг глибоких шарів епітелію і міцно закріпився там на довгі роки. Вірус простого герпесу часто допомагає ВПЛ дістатися до потрібного йому шару слизової. Провокуючи утворення пухирцевого висипу, виразок і зон запалення, він таким чином пошкоджує поверхневі шари шкіри і слизових оболонок статевих шляхів, «відкриваючи» дорогу ВПЛ.

Але на цьому допомога вірусу генітального герпесу ВПЛ не закінчується. Для них обох вкрай важливо, щоб імунна система не помічала їх присутності і не намагалася позбавити організм людини від них. Копітка робота над створенням невидимості для захисних сил – більшою мірою заслуга герпесвірусу, адже він здатний пригнічувати її активність, забезпечуючи таким чином можливість для довічного перебування в тілі людини не тільки собі, а й іншим вірусним співмешканцям. ВПЛ використовує надану можливість по-своєму: він може почати не тільки активно розмножуватися, але і вбудовувати свій генетичний матеріал в ДНК заражених їм клітин епітелію шийки матки, змушуючи їх перетворюватися на пухлинні клітини і стимулювати утворення ракової пухлини шийки матки.

Які загрози таїть в собі поєднання герпетичного і ВПЛ-ураження

Як бачимо, одночасне співіснування цих двох інфекцій впливає на багато аспектів жіночого здоров’я. По-перше, з наведених вище особливостей взаємовигідного співіснування герпесвірусу 2 типу та ВПЛ випливає найголовніша загроза – це високий ризик формування раку шийки матки, який сьогодні посідає одне з перших позицій як в захворюваності, так і смертності жінок в нашій країні.

По-друге, вони сприяють взаємному приховуванню чи змазуванню симптомів захворювання, що забезпечує їм тривале проживання в клітинах. Зокрема, ВПЛ допомагає герпесвірусами приховувати свою присутність від імунного нагляду, а симптоми генітального герпесу на тлі папіломавірусної інфекції часто або відсутні, або відрізняються від типових проявів.

По-третє, порушення як з боку захисних сил організму, так і місцевого імунітету, що спричиняються цими вірусами, разом із запальними змінами в статевих шляхах можуть бути причиною безпліддя і переривання вагітності на ранніх термінах.

Що робити, якщо лікар виявив один з вірусів, наприклад генітальний герпес?

Відповідь на це питання очевидна – необхідно переконатися в тому, що одночасно з ним в статевих шляхах не зачаївся ВПЛ. Чому це необхідно зробити якомога раніше – було розглянуто вище. Зволікання з діагностикою, також як і запізніле звернення за медичною допомогою йде тільки на користь цим вірусам, а значить шкодить здоров’ю їх господаря. Тому як би не хотілося займатися здачею аналізів і боятися дізнатися результат, який може виявитися позитивним – краще прийняти цей факт і обстежитися. Навіть при виявленні ВПЛ, так само як і змін на шийці матки на ранніх стадіях є можливість повернути назад події і не дозволити ракової пухлини «вирости».

Якщо відбулося зараження двома вірусами, чи можливо загальмувати їх активність?

Відповідь на це питання можна розділити на три частини. По-перше, не потрібно відкладати на потім візит до лікаря і нехтувати профілактичними оглядами, коли нічого не турбує і причин для огляду у фахівця, як може здаватися, немає. Насправді, лікарю набагато легше виявити збудники, які причаїлися в статевих шляхах, коли немає запальних змін, рясних виділень та інших проявів. Тому як мінімум раз на рік потрібно знаходити час на такі огляди.

Як вже було сказано, одним з вирішальних факторів, що гарантують не тільки тривале існування в тілі людини, а й запускають онкогенну активність ВПЛ є збої в імунній системі. Тому якщо ви стали помічати, що зі здоров’ям відбувається щось недобре: почали часто і довго хворіти, швидше втомлюватися після звичної активності, останнім часом частіше турбує герпес – все це привід задуматися над тим, щоб відвідати лікаря і з його допомогою визначити, що насправді відбувається і не вірус генітального герпесу з ВПЛ тому причина.

Якщо підозри підтвердяться, а крім вірусу герпесу 2 типу йому компанію становить ВПЛ, то лікар може призначити спеціальне лікування за допомогою прямих противірусних препаратів. Як правило їх потрібно приймати тривалий час, але важливо розуміти, що тільки таким чином можна приборкати їх активність. Тому потрібно витримати терміни лікування, визначені лікарем і не припиняти самостійно прийом препаратів. Адже здоров’я дорожче.