Чим небезпечний герпес та як не заразитися

Чим небезпечний герпес та як не заразитися

Вірусів, які відносяться до сімейства герпесвірусів, набагато більше, ніж прийнято вважати. Крім всім відомого вірусу герпесу, який викликає висипання на губах – його в побуті прийнято називати «лихоманкою на губах», існує безліч інших, не менш докучливих, типів. Об’єднує їх в одне сімейство факт довічного збереження в людському організмі після первинного інфікування.

Тому знання про те, де їх можна зустріти найчастіше і відповідно як захиститися або звести до мінімуму можливість зараження, вбереже в майбутньому від багатьох проблем зі здоров’ям.

Отже, яким чином поширюються віруси герпесу?

Почнемо з найвідоміших. Це віруси простого герпесу 1 (губний, або лабіальний) і 2 (генітальний) типів. Вони передаються від хворої людини до здорової через контакт із зараженою вірусом поверхнею шкіри, вмістом пухирців, особливо при їх травмуванні та порушенні цілісності.

Вірус простого герпесу 1 типу

Може передаватися з предметами особистої гігієни, якщо ними користуються всією родиною, а у члена сім’ї як раз з’явився висип на губах і він скористався рушником, чашкою або столовими приборами. Вірус простого герпесу 1 типу може зберігатися до 2-х годин на твердих металевих поверхнях, на тканинних рушниках – до 6 годин. В цілому при кімнатній температурі вірус простого герпесу здатний зберігати життєздатність на забруднених об’єктах протягом 24 годин. Крім класичного висипання на губах, вірус простого герпесу 1 типу може вражати очі, головний мозок, є дані про його роль в розвитку хвороби Альцгеймера.

Вірус простого герпесу 2 типу

Переважним шляхом зараження є статевий, а самі висипання з’являються на статевих органах людини. На даний час вірус простого герпесу 2 типу відноситься до найбільш поширених захворювань, що передаються статевим шляхом, а також входить до групи TORCH-інфекцій, збудники яких визнані найбільш агресивними по відношенню до плоду, що розвивається.

Вірус герпесу 3 типу (herpes zosrer)

Викликає всім відому вітряну віспу, або як її називають – вітрянку. Це поширене дитяче інфекційне захворювання, оскільки через високу заразливість вірусу при зустрічі з ним хворіють практично 100% осіб, які проконтактували з хворим. Він поширюється по повітрю з крапельками слизу (повітряно-крапельний шлях передачі). Вітряна віспа частіше виникає у дітей в ранньому віці, коли вони починають відвідувати дитячі колективи. У домашніх дітей, які не відвідували садок, захворювання на вітрянку часто збігається з початком шкільного життя.

Читайте також: Генітальні бородавки (канділоми) – причини та наслідки

Джерелом вірусу вітряної віспи є хвора людина з кінця інкубаційного періоду (до 21 дня) і весь період поки з’являються нові висипання (в середньому до тижня). Здатність вірусу герпесу 3 типу залишатися в організмі в нервових вузлах в сплячому стані протягом усього життя може призводити до того, що вже в дорослому віці людина може зіткнутися з іншою формою захворювання, викликаною цим герпесвірусом- оперізувальний лишай.

Вірус герпесу 4 типи (або вірус Епштейна-Барр)

Викликає не менш відоме захворювання – інфекційний мононуклеоз. Крім того, з його зараженням пов’язують розвиток таких захворювань, як лімфоми (пухлинні захворювання лімфатичної системи зі збільшенням лімфатичних вузлів), зокрема лімфоми Беркітта, рак носоглотки і багато інших станів. Така особливість вірусу Епштейна-Барр пов’язана з тим, що він вражає в основному клітини крові і лімфатичної системи – В-лімфоцити, стимулюючи їх розмноження, що і призводить до розвитку перерахованих вище станів.

Основний шлях зараження вірусом герпесу 4 типи – повітряно-крапельний. Але можливий і контактний шлях передачі, наприклад зі слиною від людей, у яких є вірус, але немає симптомів (вірусоносії). Тому захворювання, викликані цим типом герпесвірусу, іноді називають «хворобами поцілунків».

Вірус герпесу 5 типу, або цитомегаловірус

Також як і вірус простого герпесу 2 типу відноситься до групи TORCH-інфекцій, здатних чинити шкідливу вплив на плід. Цитомегаловірус здатний тривалий час знаходиться в слинних залозах, що і пояснює можливість його передачі зі слиною. Не рідко цим вірусом можна заразитися і статевим шляхом через вагінальний секрет і сперму. Зараження дітей відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Зі слиною і повітряно-крапельним шляхом поширюється вірус герпесу 6 типу. Можлива передача вірусу герпесу 6 типу від матері до дитини під час вагітності, що деякі фахівці пов’язують з появою у дітей такого захворювання, як вроджена розеола. Вивчається значення вірусу герпесу 6 типу в розвитку судом на тлі підвищеної температури тіла при гострих респіраторних вірусних інфекціях (фебрильні судоми).

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Вірус герпесу 7 типу є близьким родичем вірусу 6 типу і цитомегаловірусу. Він передається зі слиною, обговорюється можливість його передачі повітряно-крапельним шляхом, а також з материнським молоком. Але на відміну від вірусу герпесу 6 типу він не передається плоду у внутрішньоутробному періоді. У дитячому віці він є причиною розвитку розеоли, йому також приписують роль у виникненні фебрильних судом у маленьких дітей, у дорослих він може викликати рожевий лишай, синдром хронічної втоми.

Вірус герпесу 8 типу, що викликає таке онкологічне захворювання, як саркома Капоші, також може передаватися статевим шляхом, з біологічними рідинами (слина), від матері до дитини під час вагітності.

Як бачимо, віруси, об’єднані в сімейство герпесвірусів, здатні викликати не тільки “застуду” на губах, але і дуже важкі захворювання. Тому знання про те, як можна заразитися цими вірусами дозволить уберегтися від зустрічі з ними і уникнути багатьох наслідків їх підступної діяльності, про яку ми побіжно згадали в цій статті.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців