Чим небезпечний герпес та як не заразитися

Вірусів, які відносяться до сімейства герпесвірусів, набагато більше, ніж прийнято вважати. Крім всім відомого вірусу герпесу, який викликає висипання на губах – його в побуті прийнято називати «лихоманкою на губах», існує безліч інших, не менш докучливих, типів. Об’єднує їх в одне сімейство факт довічного збереження в людському організмі після первинного інфікування.

Тому знання про те, де їх можна зустріти найчастіше і відповідно як захиститися або звести до мінімуму можливість зараження, вбереже в майбутньому від багатьох проблем зі здоров’ям.

Отже, яким чином поширюються віруси герпесу?

Почнемо з найвідоміших. Це віруси простого герпесу 1 (губний, або лабіальний) і 2 (генітальний) типів. Вони передаються від хворої людини до здорової через контакт із зараженою вірусом поверхнею шкіри, вмістом пухирців, особливо при їх травмуванні та порушенні цілісності.

Вірус простого герпесу 1 типу

Може передаватися з предметами особистої гігієни, якщо ними користуються всією родиною, а у члена сім’ї як раз з’явився висип на губах і він скористався рушником, чашкою або столовими приборами. Вірус простого герпесу 1 типу може зберігатися до 2-х годин на твердих металевих поверхнях, на тканинних рушниках – до 6 годин. В цілому при кімнатній температурі вірус простого герпесу здатний зберігати життєздатність на забруднених об’єктах протягом 24 годин. Крім класичного висипання на губах, вірус простого герпесу 1 типу може вражати очі, головний мозок, є дані про його роль в розвитку хвороби Альцгеймера.

Вірус простого герпесу 2 типу

Переважним шляхом зараження є статевий, а самі висипання з’являються на статевих органах людини. На даний час вірус простого герпесу 2 типу відноситься до найбільш поширених захворювань, що передаються статевим шляхом, а також входить до групи TORCH-інфекцій, збудники яких визнані найбільш агресивними по відношенню до плоду, що розвивається.

Вірус герпесу 3 типу (herpes zosrer)

Викликає всім відому вітряну віспу, або як її називають – вітрянку. Це поширене дитяче інфекційне захворювання, оскільки через високу заразливість вірусу при зустрічі з ним хворіють практично 100% осіб, які проконтактували з хворим. Він поширюється по повітрю з крапельками слизу (повітряно-крапельний шлях передачі). Вітряна віспа частіше виникає у дітей в ранньому віці, коли вони починають відвідувати дитячі колективи. У домашніх дітей, які не відвідували садок, захворювання на вітрянку часто збігається з початком шкільного життя.

Читайте також: Генітальні бородавки (канділоми) – причини та наслідки

Джерелом вірусу вітряної віспи є хвора людина з кінця інкубаційного періоду (до 21 дня) і весь період поки з’являються нові висипання (в середньому до тижня). Здатність вірусу герпесу 3 типу залишатися в організмі в нервових вузлах в сплячому стані протягом усього життя може призводити до того, що вже в дорослому віці людина може зіткнутися з іншою формою захворювання, викликаною цим герпесвірусом- оперізувальний лишай.

Вірус герпесу 4 типи (або вірус Епштейна-Барр)

Викликає не менш відоме захворювання – інфекційний мононуклеоз. Крім того, з його зараженням пов’язують розвиток таких захворювань, як лімфоми (пухлинні захворювання лімфатичної системи зі збільшенням лімфатичних вузлів), зокрема лімфоми Беркітта, рак носоглотки і багато інших станів. Така особливість вірусу Епштейна-Барр пов’язана з тим, що він вражає в основному клітини крові і лімфатичної системи – В-лімфоцити, стимулюючи їх розмноження, що і призводить до розвитку перерахованих вище станів.

Основний шлях зараження вірусом герпесу 4 типи – повітряно-крапельний. Але можливий і контактний шлях передачі, наприклад зі слиною від людей, у яких є вірус, але немає симптомів (вірусоносії). Тому захворювання, викликані цим типом герпесвірусу, іноді називають «хворобами поцілунків».

Вірус герпесу 5 типу, або цитомегаловірус

Також як і вірус простого герпесу 2 типу відноситься до групи TORCH-інфекцій, здатних чинити шкідливу вплив на плід. Цитомегаловірус здатний тривалий час знаходиться в слинних залозах, що і пояснює можливість його передачі зі слиною. Не рідко цим вірусом можна заразитися і статевим шляхом через вагінальний секрет і сперму. Зараження дітей відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Зі слиною і повітряно-крапельним шляхом поширюється вірус герпесу 6 типу. Можлива передача вірусу герпесу 6 типу від матері до дитини під час вагітності, що деякі фахівці пов’язують з появою у дітей такого захворювання, як вроджена розеола. Вивчається значення вірусу герпесу 6 типу в розвитку судом на тлі підвищеної температури тіла при гострих респіраторних вірусних інфекціях (фебрильні судоми).

Читайте також: Герпес зостер, або як розпізнати оперізуючий лишай?

Вірус герпесу 7 типу є близьким родичем вірусу 6 типу і цитомегаловірусу. Він передається зі слиною, обговорюється можливість його передачі повітряно-крапельним шляхом, а також з материнським молоком. Але на відміну від вірусу герпесу 6 типу він не передається плоду у внутрішньоутробному періоді. У дитячому віці він є причиною розвитку розеоли, йому також приписують роль у виникненні фебрильних судом у маленьких дітей, у дорослих він може викликати рожевий лишай, синдром хронічної втоми.

Вірус герпесу 8 типу, що викликає таке онкологічне захворювання, як саркома Капоші, також може передаватися статевим шляхом, з біологічними рідинами (слина), від матері до дитини під час вагітності.

Як бачимо, віруси, об’єднані в сімейство герпесвірусів, здатні викликати не тільки “застуду” на губах, але і дуже важкі захворювання. Тому знання про те, як можна заразитися цими вірусами дозволить уберегтися від зустрічі з ними і уникнути багатьох наслідків їх підступної діяльності, про яку ми побіжно згадали в цій статті.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців