Чому герпес у дітей часто з’являється при застуді?

Чому герпес у дітей часто з’являється при застуді?

Перша зустріч з вірусами герпесу найчастіше відбувається в ранньому дитячому віці, коли дитина вкрай вразлива до негативного впливу інфекційних агентів. Нерідко відбувається одночасне зараження декількома вірусами: наприклад, герпесу та ГРВІ, що може пояснюватися подібними шляхами поширення – повітряно-крапельним і контактним.

Як відомо, повного очищення організму дитини від вірусів герпесу, на відміну від вірусів ГРВІ, після одужання не відбувається, оскільки вони призвичаїлися вислизати з-під нагляду захисних сил і здатні тривалий час (довічно) ховатися в різних структурах організму, не проявляючи хвороботворної активності й чекаючи слушної нагоди, щоб викликати повторне захворювання.

Такі сприятливі умови для них виникають при найменших збоях в роботі імунної системи, при яких знижується її стримуючий вірус-контроль, і вони починають проявляти свою згубну активність, що призводить до повторного виникнення симптомів герпесвірусного захворювання.

Які ситуації в дитинстві найчастіше провокують зниження захисних сил?

У дитячому віці захисні сили найчастіше проходять перевірку на міцність при гострих респіраторних вірусних інфекціях. Як відомо, діти ними хворіють часто і багато, наприклад, у дитини, яка відвідує дитячий садок, кількість перенесених ГРВІ може досягати 8 випадків за рік, і це вважається нормальним.

Виникаючі порушення імунної відповіді у дітей до 5 років, пов’язані з впливом різного роду факторів, сприяють формуванню довго існуючих, або, як їх називають лікарі, персистуючих інфекцій, схильних до частих загострень. Це стосується і герпесвірусних захворювань, що викликаються численними представниками вірусів герпесу. Найбільш частими в дитинстві є цитомегаловірус, вірус Епштейна – Барр і вірус простого герпесу 1 типу. Вони знаходять свій притулок в нервових вузлах, слинних і сльозових залозах, лімфоїдних органах.

Які з представників герпесвірусів найбільше докучають повторними загостреннями?

Видимим батьківському оку проявом герпесу є повторна активація на тлі ГРВІ у дитини вірусу простого герпесу 1 типу, який по нервових волокнах починає поширюватися в зворотному від початкового – від нервового вузла до шкіри або слизових оболонок, напрямку, провокуючи появу характерного пухирцевого висипу на тому самому місці, де відбулося зараження вірусу герпесу, і захворювання виникало раніше.

Зазвичай симптоми герпесвірусної активності у дитини починають формуватися в період розпалу або на етапі одужання від ГРВІ. При цьому загальні симптоми, такі як лихоманка, явища інтоксикації нерідко маскуються під прояви гострої респіраторної вірусної інфекції, тому їх практично неможливо помітити. Потім з’являються характерні для вірусу простого герпесу 1 типу висипання на обличчі біля губ, крил носа і щоках.

Однак у деяких дітей (на думку лікарів їх всього 5–7%), у яких перший контакт з вірусом простого герпесу 1 типу закінчився розвитком герпетичного стоматиту (запалення слизової оболонки ротової порожнини) повторні висипання можуть викликати запалення слизової оболонки верхніх відділів дихальних шляхів. Герпесвірусне ураження може проявлятися в вигляді пухирцевих або виразкових змін на задній стінці глотки, іноді зона ураження захоплює мигдалики. Висипання можуть локалізуватися на слизовій щік і ясен, язику. Але найчастіше герпесвірусне ураження дихальних шляхів важко відрізнити від інших вірусних уражень.

Які діти в групі ризику щодо появи повторних герпетичних висипань на тлі ГРВІ?

Передусім це діти, в яких імунна система не здатна витримувати постійне вірусне навантаження і в ній періодично виникають збої. Така ситуація нерідко спостерігається у дітей, які мають хронічні захворювання, серйозні імунні розлади аж до імунодефіциту, вроджені вади та обмінні порушення.

Як захистити дитину від агресії відразу двох вірусів?

Досить складно вберегти дитину від зараження вірусами ОРВІ, те ж саме стосується і вірусів герпесу. Мабуть, на сьогоднішній день це два найпоширеніших вірусних сімейства. Тому потурбуватися про способи захисту від герпесвірусного інфікування потрібно завчасно, а при потраплянні вірусу герпесу в організм дитини всі зусилля батьків повинні бути спрямовані на те, щоб вірус герпесу якомога рідше нагадував про свою присутність. Для цього необхідно оберігати дитину від переохолодження та перегрівання, уникати різних стресових ситуацій, яких і в дитячому віці достатньо.

Не менш важливо при кожній появі герпесвірусної активності звертатися за медичною допомогою, оскільки така ситуація свідчить не тільки про розвиток вірусного захворювання, але й зниження захисних сил дитячого організму. З метою пригнічення герпесвірусної активності у складі комплексної терапії лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, у показаннях до застосування якого зазначено вірус герпесу. Чим раніше буде призначено таке противірусне лікування, тим менш вираженими будуть прояви герпесу і тим швидше дитина одужає від захворювання.

Відносно частих застуд, які нерідко стають причиною пробудження вірусів герпесу, то і в такому разі важливо не затягувати з лікуванням. А краще починати його зразу після появи перших симптомів застудного захворювання, з приводу чого необхідно звертатися до лікаря і дослухатися його рекомендацій щодо лікування. Тільки так можна впоратися з ГРВІ, не допускаючи серйозного зниження імунітету організму дитини.

Таким чином, герпесвіруси можна розглядати в якості маркера імунних порушень, що часто виникають при застудних захворюваннях. Щоб не допустити погіршення ситуації, важливо кожен епізод ГРВІ, так само як і появу герпесвірусних висипань, лікувати під наглядом лікаря за допомогою прямих противірусних препаратів.

Вікторія Талько, експерт з питань імунології, вірусології і радіобіології